Τιμώρησε την Ίντερ και ετοιμάζει βαλίτσες για προημιτελικά η Λίβερπουλ! (vid)

Ήταν «κυνική» και με τα γκολ των Φιρμίνο, Σαλάχ στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα «καθάρισε» την εξαιρετική αλλά ανούσια Ίντερ

Λίβερπουλ με σπασμένα τα φρένα! Παρότι δεν ήταν καλύτερη και δέχτηκε μεγάλη πίεση στο δεύτερο μέρος, η κυνική ομάδα του Κλοπ χτύπησε δις στο τελευταίο τέταρτο του ματς, απέδρασε με σκορ πρόκρισης (0-2) από το «Τζουζέπε Μεάτσα» και ετοιμάζεται στη ρεβάνς να σφραγίσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Ο Φιρμίνιο άνοιξε τον δρόμο της νίκης με φοβερή γυριστή κεφαλιά (75’) και ενώ είχε μπει ως αλλαγή στο ημίχρονο, με τον Σαλάχ να κλειδώνει τη νίκη των «reds» στο 83ο λεπτό. Μεγάλο ματς από Κονατέ, Άρνολντ και Τιάγκο, με την Ίντερ να κοιτάει κατάματα την Λίβερπουλ, να είναι κατά διαστήματα ανώτερη αλλά να τα χαλάει όλα στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και να βλέπει τους φιλοξενούμενους να την τιμωρούν.

Το ματς:

Εξαιρετικό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και διάθεση από τις δύο ομάδες να παίξουν ανοιχτά. Η πρώτη φάση ήρθε στο 5ο λεπτό με τον Λαουτάρο να σουτάρει λίγο άουτ, για να φτιάξει τρεις τελικές στη συνέχεια η Λίβερπουλ ως το πρώτο τέταρτο με τους Φαμπίνιο, Τιάγκο και Μανέ. Στα… καπάκια και συγκεκριμένα στο 16ο λεπτό η Ίντερ άγγιξε το προβάδισμα αλλά ο Τσαλχάνογλου στάθηκε άτυχος αφού το σουτ που επιχείρησε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό, φάσεις εκατέρωθεν με τη Λίβερπουλ να απαντάει στις μεγάλες φάσεις αλλά ο Μανέ με ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Ο Κονατέ με τον Φαν Ντάικ φρέναραν κάθε κόντρα της Ίντερ, με τη Λίβερπουλ να βλέπει τους Σαλάχ, Ζότα, Μανέ να έχουν αποδιοργανωθεί λόγω της πολύ καλής ανασταλτικής λειτουργίας των «νερατζούρι» και το 0-0 να μην αλλάζει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Εκρηκτική εκκίνηση της Ίντερ στο δεύτερο μέρος. Πήρε τα ηνία, πίεζε και έπαιζε με τρομερή ένταση, μην επιτρέποντας στη Λίβερπουλ να κρατήσει μπάλα στα πόδια της. Ο Φαν Ντάικ έκοψε τελευταία στιγμή στο 52’ πριν ο Λαουτάρο απειλήσει, με την Ίντερ να έχει μεγάλη φάση στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ο Ντάμφρις έκανε μυθική αλλαγή παιχνιδιού, βρίσκοντας στην αντεπίθεση τον Πέρισιτς μέσα στην περιοχή αλλά το γύρισμα του τελευταίου ήταν ένα κλικ πιο δυνατό και ο Λαουτάρο δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας.

Ο Κλοπ έβλεπε την Ίντερ να πατάει καλύτερα και να ελέγχει το παιχνίδι και προχώρησε σε τριπλή αλλαγή φρεσκάροντας την ομάδα του μεσοεπιθετικά. Έξω Έλιοτ, Μανέ, Φαμπίνιο, μέσα οι Κεϊτά, Ντίας, Χέντερσον και η Λίβερπουλ σταδιακά ισορροπούσε αλλά χωρίς να φτάνει σε τελικές προς την αντίπαλη εστία. Λίγο έλειψε ο Ντίας να κάνει σεφτέ με τη φανέλα των «reds» στο Champions League αλλά ο Σκρίνιαρ με φοβερή προβολή του στέρησε το γκολ στο 63’, με τον Ιντζάγκι να βγάζει τον αρνητικό Λαουτάρο και να περνάει τον Σάντσες. Η Ίντερ συνέχιζε μέσω αντεπιθέσεων αλλά και φάσεων που δημιουργούσε ο Τσαλχάνογλου να προσπαθεί να βρει το γκολ, όμως είδε την Λίβερπουλ να την… τιμωρεί.

Ήταν το 75ο λεπτό όταν ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, με τον Φιρμίνο να βγαίνει πρώτος στην μπάλα και με υπέροχη γυριστή κεφαλιά από δύσκολη θέση μέσα από την περιοχή να εκτελεί τον Χαντάνοβιτς για το 1-0. Οι «νερατζούρι» είχαν πληρώσει το γεγονός πως τα χαλούσαν στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, με τον Πέρισιτς στο 80’ να έχει άλλη μια φάση για να φέρει το σκορ στα ίσα.

Οι τελικές ήταν 9-11 και έγιναν… 9-12 στο 83’, με τον Σαλάχ να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα και να σκοράρει για το 2-0. Σε 21 τελικές συνολικά, μόλις οι δύο είχαν καταλήξει στην εστία και η Λίβερπουλ είχε καθαρίσει το παιχνίδι και ουσιαστικά την πρόκριση, δείχνοντας για ακόμη μια φορά πως το γκολ πρέπει να το πληρώσεις, με τον Κλοπ να έχει στα χέρια του πέντε επιθετικούς που κοστίζουν πάνω από 300 εκατ. ευρώ συνολικά και την ομάδα του Ιντζάγκι να μένει στο φινάλε με τις εντυπώσεις, αλλά και άδεια χέρια.

MVP: Ο Φιρμίνο μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο και χρειάστηκε μια φορά, σκοράροντας με υπέροχη γυριστή κεφαλιά για να ανοίξει τον δρόμο της νίκης στη Λίβερπουλ μέσα στο Μιλάνο.

Η σφυρίχτρα: Ο Μαρτσίνιακ δεν είχε κάποια δύσκολη φάση να διαχειριστεί και πέρασε απαρατήρητος.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι (87’ Ρανόκια), Μπαστόνι (90’ Ντι Μάρκο), Ντάμφρις (87’ Νταρμιάν), Βιντάλ (87’ Γκαλιαρντίνι), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Πέρισιτς, Τζέκο, Λαουτάρο Μαρτίνες (70’ Αλέξις Σάντσες).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο (59’ Χέντερσον), Τιάγκο, Έλιοτ (60' Κεϊτά), Μανέ (59’ Λουίς Ντίας), Σαλάχ, Ντιόγκο Ζότα (46’ Φιρμίνο).