Σώθηκε στο 90’ η Μπάγερν κόντρα στην ψυχωμένη Ζάλτσμπουργκ (vid)

Με Κομάν... έσωσαν την παρτίδα οι Βαυαροί

Με... σωτήρα τον Κομάν, ο οποίος σκόραρε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η Μπάγερν κατάφερε να φύγει με το ισόπαλο 1-1 από την Αυστρία και την έδρα της αξιόμαχης Ζάλτσμπουργκ, η οποία πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και έδειξε πως θα παλέψει στα ίσια κόντρα στους Βαυαρούς, για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Άριστοι αμυντικά στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι γηπεδούχοι, στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και ήταν απειλητικοί στις αντεπιθέσεις, αλλά «λύγισαν» στις καθυστερήσεις και δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια ιστορική νίκη. Προβληματική η Μπάγερν, είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο θα πρέπει να βελτιωθεί για να πάρει την πρόκριση.

Το ματς:

Πολύ γρήγορος ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Μπάγερν να έχει μεγαλύτερα ποσοστά κατοχής της μπάλας, αλλά τη Ζάλτσμπουργκ να απειλεί και να πατάει συχνά στη μεγάλη περιοχή των Βαυαρών. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι, στο 10’, με τον Γκνάμπρι να κάνει ωραία ατομική ενέργεια και να σουτάρει από πλάγια δεξιά, αλλά τον Κεν να μπλοκάρει με υπερένταση.

Στο 11’ ο Όκαφορ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Αντάμου, με τον 20χρονο Νιγηριανό να κάνει άμεσα αισθητή την παρουσία του, σκοράροντας με εκπληκτικό πλασέ στο 21’ και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του! Τρία λεπτά αργότερα η Ζάλτσμπουργκ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της, αλλά το Ούλραϊχ είχε απάντηση στο δυνατό σουτ του Άαρονσον. Στο 29’ ο Σανέ σούταρε εκατοστά άουτ, με την Μπάγερν να προσπαθεί χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία να επιβάλει τον ρυθμό της και τη Ζάλτσμπουργκ να απειλεί διαρκώς με τις γρήγορες αντεπιθέσεις της. Οι Βαυαροί βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση στο 40’, όταν ο Γκνάμπρι σούταρε δις στα σώματα αμυντικών και η κεφαλιά του Σανέ κατέληξε στην αγκαλιά του Κεν.

Καλός ο ρυθμός του ματς και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με την Μπάγερν να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, πιέζοντας για την ισοφάριση. Ένα καλό μακρινό σουτ του Γκνάμπρι στο 47’ πέρασε ψηλά άουτ, με την άμυνα της Ζάλτσμπουργκ να συνεχίζει να βρίσκει τις λύσεις στην ασφυκτική πίεση της Μπάγερν.

Στο 73’ το πλασέ του Κομάν κατέληξε στην αγκαλιά του Κεν, ενώ στο 76’ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δήλωσε ξανά «παρών», αποκρούοντας δύο συνεχόμενα σουτ του Σανέ. Στο 80’ η Ζάλτσμπουργκ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0, αφού βγήκε ξανά ιδανικά στην αντεπίθεση, αλλά ο Αντεγιέμι νικήθηκε από τον Ούλραϊχ και στη συνέχεια της φάσης ο Αντάμου πλάσαρε και ο Παβάρ έσωσε την ομάδα του με ηρωικό τάκλιν. Τελικά, η Μπάγερν βρήκε την ισοφάριση με τη συμπλήρωση 90 λεπτών, όταν ο Παβάρ έκανε γέμισμα από δεξιά, ο Μίλερ πήρε την κεφαλιά και ο Κομάν πλάσαρε σωστά για το τελικό 1-1.