Πέναλτι και στην Αρένα, στους ομίλους ο Δώνης

Πέρασαν Μακάμπι, Μόλντε, Φερεντσβάρος και Μίτζιλαντ

Ένα ακόμη βήμα για την πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους του UEFA Champions League έκανε η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, αφού άφησε εκτός συνέχειας τις Ρίγα και Σουντούβα, ξεπέρασε και το προτελευταίο εμπόδιο της Ντινάμο Μπρεστ με σκορ 1-0 και πήρε το εισιτήριο για τα πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλά παιχνίδια τη Σάλτσμπουργκ. Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι πέτυχε ο Μπίτον στο 50’ με πέναλτι.

Μια θέση στους ομίλους θα διεκδικήσει και η Φερεντσβάρος. Η πρωταθλήτρια Ουγγαρίας έβγαλε νοκ άουτ τη Ντινάμο Ζάγκρεμπ, επικρατώντας με 2-1 στη Βουδαπέστη και θα τεθεί αντιμέτωπη με τη Μόλντε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 2’ με τον Λόβρενσιτς, αλλά στο 23’ ο Ουζούνι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για να έρθει η ισοφάριση. Όμως, ο Αλβανός επιθετικός εξιλεώθηκε στο 65’, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε το εισιτήριο στο ζευγάρι Καραμπάγκ-Μόλντε που διεξήχθη στην Αρένα της Λάρνακας. Μετά από 90 «άγονα» λεπτά στην κανονική διάρκεια και άλλα 30 στην παράταση, οι δύο ομάδες πήγαν στη «ρώσικη ρουλέτα». Εκεί, οι Νορβηγοί ήταν πιο ψύχραιμοι και επικράτησαν με 6-5.

Το τελευταίο χρονικά εισιτήριο κατέληξε στη Μίτζιλαντ. Οι Δανοί στάθηκαν τυχεροί, καθώς προηγήθηκαν στο 51’ με αυτογκόλ του Λεφόρτ. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Ντρέιερ απλοποίησε τα πράγματα, καθώς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 84’ ο Μαμπίλ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Τελευταίο εμπόδιό τους στο δρόμο για τα αστέρια θα είναι η Σλάβια Πράγας.