Τα είδε όλα και προκρίθηκε η Τότεναμ, στα νοκ-άουτ και η Άιντραχτ!

Οι Λονδρέζοι επικράτησαν (1-2) στη Μασσαλία, ενώ η ομάδα της Φρανκφούρτης πήρε το διπλό (1-2) στη Λισαβόνα

Περιμέναμε θρίλερ και είχαμε θρίλερ! Ο 4ος όμιλος ολοκληρώθηκε και τελικά διαμορφώθηκε με γκολ στο 95’, έχοντας τελικά ένα φινάλε που άρμοζε στο σασπένς που είχε καθ’ όλη τη διάρκειά του.

Οι ομάδες που προκρίθηκαν ήταν Τότεναμ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με τους Λονδρέζους να παίρνουν την πρώτη θέση χάρη στο γκολ του Χόιμπιεργκ στο 95’ που χάρισε τη νίκη με 2-1 μέσα στη Μασσαλία και παράλληλα η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ έμεινε τελευταία, αν και μέχρι το πρώτο ημίχρονο ήταν εκείνη που έπαιρνε το εισιτήριο για τους «16».

Μεγάλη «μαγκιά» της Άιντραχτ μέσα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», καθώς αν και έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και μάλλον κόντρα στη ροή του αγώνα, κατάφερε όχι μόνο να επιστρέψει στο ματς, αλλά το πήρε επικρατώντας 2-1 στην Πορτογαλία. Το θετικό για τα «λιοντάρια» είναι ότι η Τότεναμ υποχρέωσε σε ήττα τη Μαρσέιγ και έτσι πήραν εκείνα το εισιτήριο για το Europa League.

Από την κόλαση στον παράδεισο η Τότεναμ

Εφιαλτικό ήταν το πρώτο ημίχρονο για την Τότεναμ στη Μασσαλία, καθώς οι παίκτες του Αντόνιο Κόντε (που ήταν στην εξέδρα λόγω τιμωρίας) δεν μπορούσαν όχι να πλησιάσουν στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ούτε να περάσουν τη μεσαία γραμμή, με τη Μαρσέιγ να κάνει ό,τι θέλει, χάνοντας ευκαιρίες με μεγάλη συχνότητα. Εκτός αυτού, ο Σον αποχώρησε τραυματίας με χτύπημα στο κεφάλι και είναι πια εξαιρετικά αμφίβολος για το ντέρμπι με τη Λίβερπουλ.

Τελικά, η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ δικαιώθηκε για την εμφάνισή της, καθώς με κεφαλιά του Εμπεμπά στο 45’+2’ από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ, παίρνοντας πλεονεκτική θέση για την πρόκρισή της.

Ωστόσο, ήταν αναμενόμενο ότι η Τότεναμ θα βγει άλλη ομάδα από τα αποδυτήρια και δεν άργησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όταν στο 54’ ο Λενγκλέ με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Πέρισιτς νίκησε τον Πάου Λόπεθ γράφοντας το 1-1. Η Μαρσέιγ μετά το σοκ άρχισε να ισορροπεί, γλίτωσε κιόλας, καθώς η Τότεναμ είχε και δοκάρι, αλλά είχε και εκείνη μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Κολάζινατς να περνά άουτ.

Το κερασάκι στην τούρτα της επιτυχίας της Τότεναμ έβαλε ο Χόιμπιεργκ στο 90’+5’ με εξαιρετικό σουτ σε φάση αντεπίθεσης.

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής:

Μαρσέιγ-Τότεναμ 1-2

(45’+2’ Εμπεμπά – 54’ Λενγκλέ, 90’+5’ Χόιμπιεργκ)

Σπόρτινγκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2

39’ Γκόμες – 62’ πεν. Καμάντα, 72’ Μουανί)