Στους ομίλους με ήρωα Βλαχοδήμο η Μπενφίκα - «Αστεράτες» Μάλμε, Γιουνγκ Μπόις

Πως έφτασαν στην πρόκριση αυτές οι ομάδες

Στους ομίλους του Champions League βρίσκονται πλέον Μπενφίκα, Γιούνγκ Μπόις και Μάλμε!

Η Μπενφίκα άντεξε στην έδρα της Αϊντχόφεν με ήρωα τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από νωρίς και χάρη στη νίκη της με 2-1 στο πρώτο ματς, πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο καμία ομάδα δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Μάλιστα, το έργο της Μπενφίκα έγινε δύσκολο, όταν στο 32ο λεπτό ο Λούκας Βερίσιμο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, ξεκινώντας το δεύτερο μέρος ακριβώς όπως ξεκίνησαν το παιχνίδι.

Η Γιούνγκ Μπόις ήταν εκείνη που πέρασε στην επόμενη φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης αφού με συνολικό σκορ 6-4 κόντρα (και δύο νίκες 3-2) στην Φερεντσβάρος και από τα δυο ματς.

Ο Ζέσιγκερ μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Γουίνγκο στο 18ο λεπτό να φέρει το ματς στα ίσα και να κάνει το 1-1. Το… κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 27’ όταν ο Μαέ έγραψε το 2-1 και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με φόρα το δεύτερο μέρος του αγώνα, με τον Φάσναχτ στο 56’ να ισοφαρίζει και να γράφει το 2-2.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πιέζουν και να ψάχνουν το γκολ. Ωστόσο, το έργο της Φερεντσβάρος έγινε δύσκολο όταν στο 64’ ο Λαϊντουνί αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Η Γιούνγκ Μπόις είχαν την ευκαιρία στο 70’ να πάρουν εκ νέου προβάδισμα, ωστόσο ο Σιμπατσέ δεν κατάφερε από την άσπρη βούλα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μαμπιμπί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-2, «κλειδώνοντας» την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Μάλμε ήταν η τρίτη ομάδα που πέρασε στους ομίλους της διοργάνωσης. Παρότι γνώρισε γλυκιά ήττα με 2-1 στην Βουλγαρία από την Λουντογκόρετς, οι Σουηδοί προκρίθηκαν χάρη στο 2-0 του πρώτου ματς και με συνολικό σκορ 3-2.

Ο Νεντιάλκοφ στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Ρικς έξι λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει αλλά το γκολ να μην μετράει, καθώς θεωρήθηκε οφσάιντ. Το υπόλοιπο μέρος ήταν μοιρασμένο με την Μάλμε να ψάχνει το γκολ, το οποίο τελικά ήρθε στο 42’ με τον Μπιρμάντσεβιτς να φέρνει το ματς στα ίσα. Το δεύτερο μέρος κυλούσε ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι στο 59’ και ο Πιέρρος Σωτηρίου από τα έντεκα βήματα να κάνει το 2-1, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην Λουντογκόρετς. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και τελικά η ομάδα του Γιόν Νταλ Τόμασον πέρασε στην επόμενη φάση του Champions League!

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση