Στους «16» του Champions League η Κοπεγχάγη!

Σπίτι της η θλιβερή Γιουνάιτεντ

Για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια, η Κοπεγχάγη θα δώσει το παρών σε κλήρωση για τους «16» του Champions League!

Οι τρομεροί Δανοί επικράτησαν 1-0 της Γαλατάσαραϊ και τερμάτισαν στη 2η θέση του 1ου ομίλου, με τους Τούρκους να συνεχίζουν στο Europa.

Από την άλλη, τέταρτη και καταϊδρωμένη βγήκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που έχασε 1-0 από την αδιάφορη Μπάγερν Μονάχου και έμεινε εκτός Ευρώπης...

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μπάγερν Μονάχου 0-1

Η... τραγωδία της ομάδας του Έρικ Τεν Χάαγκ στην Ευρώπη ολοκληρώθηκε με μία ακόμη ήττα, που άφησε εκτός Ευρώπης τους «κόκκινους διαβόλους».

Οι Βαυαροί πήγαν αδιάφοροι αλλά πεισμωμένοι (ελέω... Άιντραχτ) στο «Ολντ Τράφορντ» και είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον Γόρδιο δεσμό να λύνεται εντέλει στο 70ό λεπτό.

Ο Κομάν εκμεταλλεύτηκε την άψογη συνεργασία των συμπαικτών του και τα... νερά που έμπαζε η αγγλική άμυνα, τελειώνοντας ιδανικά τη φάση μέσα από την περιοχή για το 1-0.

Οι όποιες προσπάθειες των γηπεδούχων για αντίδραση αποδείχτηκαν άκαρπες και από τη στιγμή που η Κοπεγχάγη νικούσε στο άλλο ματς, το ματς ολοκληρώθηκε με τη Γιουνάιτεντ να ηττάται για μία ακόμη φορά και να βλέπει τις ευρωπαϊκές τις υποχρεώσεις να τελειώνουν πολύ νωρίς...

Κοπεγχάγη-Γαλατάσαραϊ 1-0

Οι Δανοί είχαν την τύχη να παίξουν αυτόν τον... τελικό στην έδρα τους και το εκμεταλλεύτηκαν πλήρως, παίρνοντας τη χρυσή νίκη, 1-0, εις βάρος των Τούρκων, που θα συνεχίσουν στο Europa League.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο αλλά υστερούσαν στην τελική προσπάθεια, με την Κοπεγχάγη από την άλλη να φτάνει στο γκολ που έψαχνε στο 58', όταν ο Λεράγκερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά από πάσα... πάρε-βάλε του Ασουρί.

Η Γαλατά ανέβασε τις γραμμές της με στόχο το γκολ που θα της επέτρεπε να μπει ξανά στο παιχνίδι, με την αποβολή του σκόρερ των Δανών στο 90’ να μετατρέπει σε ροντέο τα τελευταία λεπτά.

Παρά την ατελείωτη πολιορκία της εστίας του Γκράμπαρα, οι Τούρκοι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν κι έτσι θα συνεχίσουν στη δεύτερη τη τάξει διασυλλογική διοργάνωση της UEFA την πορεία τους.