Στους «16» μέσω… Ζάλτσμπουργκ η Ατλέτικο Μαδρίτης!

«Αυλαία» στους ομίλους με νίκη και για την Μπάγερν

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κέρδισε με 2-0 την Ζάλτσμπουργκ στον «τελικό» της Αυστρίας κι εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του φετινού Champions League, ούσα δεύτερη από τον 1ο όμιλο!

Οι γηπεδούχοι ήθελαν μόνο νίκη και αυτό φάνηκε από την προσέγγισή τους, καθώς μπήκαν δυνατά κι έχασαν όχι μία αλλά τρεις καλές φάσεις για να προηγηθούν.

Ωστόσο, Κόιτα στο 15’ και Σομπλοσλάι «στο καπάκι» είδαν τον Όμπλακ να τους λέει «όχι», ενώ στο 17ο λεπτό ο Εμβεπού αστόχησε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σομποσλάι…

Κόντρα στην ροή του αγώνα, δε, μετά από αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ από αριστερά του Καράσκο, ο Ερμόσο πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής και με κεφαλιά στην απέναντι γωνία, πέτυχε το… πολυπόθητο 0-1 σκοράροντας για πρώτη φορά στην καριέρα του για τους «ροχιμπλάνκος», στο 39’!

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με την Ζάλτσμπουργκ να χάνει την πρώτη ευκαιρία να ισοφαρίσει μόλις στο 47’, με τον Κρίστενσεν να σουτάρει άστοχα. Ενώ το ίδιο συνέβη και με την προσπάθεια του Σομποσλάι, δύο λεπτά μετά, που πέρασε... χιλιοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Όμπλακ…

Οι Αυστριακοί ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Σομποσλάι στο 60ο λεπτό, το VAR δεν είδε παράβαση, ενώ ακολούθησαν οι χαμένες ευκαιρίες των Μπερίσα, Ραμάλο και το σουτ του Εμβεπού που σταμάτησε στο δοκάρι, στο 77’.

Για να έρθει, περίπου… μοιραία, το 0-2 για λογαριασμό της Ατλέτικο, με τον Καράσκο να «σφραγίζει» τη νίκη της ομάδας του, τέσσερα λεπτά πριν την λήξη και να στέλνει τον αντίπαλό του οριστικά στους «32» του φετινού Europa League!