Στους «16» η Ντόρτμουντ, συνεχίζει στο Europa League και… βλέπει η Μπριζ (vid)

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ήρθε ισόπαλη 1-1 την Λάτσιο...

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ήρθε ισόπαλη 1-1 την Λάτσιο κι εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του φετινού Champions League μια αγωνιστική πριν το φινάλε από τον 6ο όμιλο, ενώ η αντίπαλος της θα παίξει τελικό πρόκρισης κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ στο «Ολίμπικο» για το άλλο «εισιτήριο» για τους «16»!

Μετά από ένα μάλλον ισορροπημένο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη αξιόλογη φάση στο 20ο λεπτό, με τον Μπίρκι να μπλοκάρει το σουτ του Κορέα. Αλλά και την τεράστια χαμένη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού, με τον Ατσέρμπι στην αντεπίθεση, αν και λογικά το γκολ του Ιταλού αμυντικού δεν θα μετρούσε για οφσάιντ… Ακολούθησε ένα δίλεπτο στο οποίο οι Βεστφαλοί έφτασαν πολύ κοντά στο 1-0, με τους Ρόις και Ρέινα να αστοχούν για… εκατοστά, ενώ κατάφεραν τελικά και «χτύπησαν» σε πολύ καίριο σημείο. Με τον Γκερέιρο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας από την ωραία συνεργασία με τους Ρέινα και Αζάρ και να… κάνει σεφτέ στο Champions League, νικώντας στο τετ α τετ τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 1-0 στο 44’!

Στην επανάληψη, η Ντόρτμουντ ξεκίνησε πιο δυναμικά, είδε τον Ρέινα να λέει όχι στον συνεπίθετό του και τον Αζάρ να χάνει μια ακόμα ευκαιρία για το 2-0, για να περάσει στη συνέχεια η σκυτάλη στην Λάτσιο… Πάτριτς και Ιμόμπιλε έφτιαξαν και… έχασαν δύο φάσεις μέσα σε ένα λεπτό για την ισοφάριση, με τον Μπίρκι να λέει «όχι» σε αμφότερες τις περιπτώσεις, αλλά το… καλό δεν τρίτωσε για τον γκολκίπερ των γηπεδούχων. Καθώς ο Σουλτς -που μπήκε αλλαγή στο 62’- ανέτρεψε τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 65ο λεπτό, ο Ιμόμπιλε εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και με το τέταρτο φετινό του γκολ στην διοργάνωση, σημείωσε το 1-1! Μάλιστα ο ίδιος παίκτης έχασε την ευκαιρία να εξιλεωθεί και να βάλει εκ νέου την Μπορούσια -που… ανέβασε στροφές- μπροστά στο σκορ, «στο καπάκι», ενώ στο 78’ ήταν η σειρά του Μορέι να αστοχήσει για εκατοστά…

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 87’, για να κάνουν ξανά αισθητή την παρουσία τους στα αντίπαλα καρέ οι «λατσιάλι», με τον Μπίρκι να αποκρούει με δυσκολία το σουτ του Ιμόμπιλε. Εν τέλει, το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι τέλους, αφού η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Περέιρα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων κατέληξε σε κόρνερ μετά την επέμβαση του Μπίρκι.

Στο έτερο ματς του γκρουπ, η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε «σβηστά» της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 3-0 στο «Γιαν Μπρέιντελ Στάντιον» και εξασφάλισε την τρίτη θέση και το Europa League, πηγαίνοντας την άλλη εβδομάδα να παίξει την πρόκριση στους «16» του Champions League κόντρα στην Λάτσιο!

Οι Ρώσοι σκόραραν πρώτοι στο 24’, με τον Άζμουν να εκμεταλλεύεται την σέντρα του Σουτόρμιν από δεξιά, αλλά το τέρμα ορθώς ακυρώθηκε, για οφσάιντ. Μάλιστα, σαν να μην έφτανε αυτό, λίγο μετά το ημίωρο, οι γηπεδούχοι πήραν εκείνοι το προβάδισμα, με πολύ ωραίο σουτ από το ύψος του πέναλτι του Ντε Κετελάρε, το οποίο δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κερζακόφ! Η Ζενίτ πέτυχε γκολ με το… καλημέρα στην επανάληψη, με τον Κουζάεφ, αλλά ούτε κι αυτό μέτρησε, σωστά, αφού η μπάλα βρήκε στο χέρι του σκόρερ, στο 47’. Ενώ δέκα λεπτά μετά, ο… παραλίγο σκόρερ ανέτρεψε τον πραγματικό ως τότε σκόρερ της αναμέτρησης εντός περιοχής, ο Βανάκεν ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και με ωραία εκτέλεση έκανε το 2-0 για την Κλαμπ Μπριζ, στο 58’!

Με τον Λανγκ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των Βέλγων, εκτελώντας τον ανήμπορο να αντιδράσει Κερζακόφ μετά από την σέντρα του Μποναβεντούρε από δεξιά, για το 3-0 στο 73ο λεπτό, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Καθώς το δυνατό σουτ του Σουτόρμιν, μετά από κούρσα... 50 μέτρων, στο 81’ σταμάτησε το δοκάρι της εστίας του Μινιολέ!

Συνοπτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Λάτσιο 1-1 (44’ Γκερέιρο – 67’ πεν. Ιμόμπιλε)
Κλαμπ Μπριζ-Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 3-0 (33’ Ντε Κετελάρε, 58’ πεν. Βανάκεν, 73’ Λανγκ)