«Θαύμα» ήταν και... πάει τελικό η Λίβερπουλ (vid)

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε με 2-0 αλλά η ομάδα του Κλοπ πέτυχε την ολική ανατροπή

Αυτή είναι η δυναμική της Λίβερπουλ! Οι «κόκκινοι» συνήλθαν στο δεύτερο ημίχρονο της ρεβάνς με την αξιόμαχη Βιγιαρεάλ, έκαναν την ολική ανατροπή (2-3) και σε συνδυασμό με το 2-0 του «Άνφιλντ» έκλεισαν θέση για τον τελικό του Champions League (στις 28/5 στο Παρίσι με τον νικητή του ζευγαριού Ρεάλ Μαδρίτης-Μάντσεστερ Σίτι). Επίσης, έγιναν η 4η ομάδα που πιάνει διψήφιο αριθμό συμμετοχών (10) σε τελικό της κορυφαίας διοργάνωσης (συμπεριλαμβανομένου του Πρωταθλητριών)

Τρομερό πρώτο μέρος στο «Θεράμικα» για τους Ισπανούς, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ παράτασης (2-0) χάρη στα τέρματα των Ντιά (3') και Κοκλέν (41'). Ωστόσο, η Λίβερπουλ βγήκε αλλαγμένη από τα αποδυτήρια και με τρία γκολ σε δώδεκα λεπτά (62' Φαμπίνιο, 67' Λουίς Ντίας, 74' Μανέ) έφτασε στη νίκη.

Το ματς:

Ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3' στην πρώτη φάση της αναμέτρησης. Ο Εστουπινιάν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά βρίσκοντας τον Καπού, ο οποίος έστρωσε στον Ντιά που πλάσαρε εύστοχα με άδειο το τέρμα.

Η Λίβερπουλ δεν μπορούσε να δημιουργήσει με ορθολογικό τρόπο. Αντίθετα, την ίδια ώρα δεχόταν φάσεις από τους γηπεδούχους, οι οποίοι προσπαθούσαν να αξιοποιήσουν το μομέντουμ τους. Στο 12' το συρτό σουτ του Παρέχο πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι, ενώ στο 16' η κεφαλιά που έπιασε ο Μορένο από το ύψος της μικρής περιοχής σταμάτησε στον Ρόμπερτσον.

Στο 24' ο Ζότα δεν αξιοποίησε το ωραίο πέρασμα του Σαλάχ, που τον έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ. Το καλό για τη Λίβερπουλ ήταν ότι φαινόταν να έχει σταματήσει να απειλείται. Κι όμως, στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους οι Ισπανοί άρχισαν να πιέζουν εκ νέου. Στο 37' ο Λο Σέλσο βγήκε ενώπιον του Άλισον, με τον τελευταίο να τον ανατρέπει μεν, έχοντας βρει πρώτα μπάλα δε. Εξού και η -σωστή- απόφαση για μη καταλογισμό πέναλτι.

Για να φτάσουμε στο 41', όταν ο Κοκλέν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Καπού (δεύτερη ασίστ στο ματς), διαμορφώνοντας το 2-0. Η Βιγιαρεάλ κατάφερε από το πρώτο μέρος να φτάσει σε σκορ που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση.

Οι «κόκκινοι» ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με τον Ντίας να περνά στη θέση του Ζότα. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ άρχισε να δείχνει καλύτερο πρόσωπο. Μάλιστα, μετά το πρώτο δεκάλεπτο άρχισε να έχει μαζεμένες μεγάλες στιγμές. Στο 55' ο Άρνολντ έπιασε μακρινή σουτάρα, με την μπάλα να κοντράρει στον Κοκλέν, να παίρνει ύψος και να προσγειώνεται στο οριζόντιο δοκάρι! Ύστερα από δύο λεπτά (57'), το γυριστό του ολομόναχου Ζότα, μετά από σέντρα του Μανέ, έφυγε άουτ.

Κι έκτοτε άρχισε για τους φιλοξενούμενους ένα ονειρικό δωδεκάλεπτο, όπου τους έβγαιναν τα πάντα! Αρχικά στο 62' ο Φαμπίνιο έγραψε το 2-1 με διαγώνιο σουτ που πέρασε κάτω από τα πόδια του Ρούλι. Ο Ντίας προειδοποίησε στο 66', για να σκοράρει στο 67' με σκαστή κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Άρνολντ με το αριστερό. Την ολική ανατροπή έκανε ο Μανέ στο 74', με τον Σενεγαλέζο εξτρέμ να φεύγει στην κόντρα, να περνά τους Ρούλι και Φόιτ και να πλασάρει ολομόναχος από διαγώνια θέση.

Το μόνο που άλλαξε ως το τελευταίο σφύριγμα ήταν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς στο 86' ο Καπού αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Βιγιαρεάλ - Λίβερπουλ 2-3 (3' Ντιά, 41' Κοκελίν / 62' Φαμπίνιο, 67' Ντίαζ, 74' Μανέ)

Βιγιαρεάλ (Έμερι): Ρούλι, Φόιτ, Αλμπιόλ (79' Οριέ), Τόρες, Εστουπινιάν (79' Τριγκέρος), Λο Σέλσο, Παρέχο, Καπού, Κοκλέν (69' Πεδράθα), Ζεράρ Μορένο (70' Τσουκουέζε), Ντιά (79' Αλκάθερ)

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (81' Τσιμίκας), Φαμπίνιο (84' Μίλνερ), Κεϊτά (81' Χέντερσον), Τιάγκο (80' Τζόουνς), Ζότα (46' Ντίας), Σαλάχ, Μανέ