Στην Παριζιάνικη σκακιέρα έμοιαζε πιόνι ! (vid)

Θρίαμβος των Γάλλων με 3-0 , αναγκάζοντας την Ρεάλ να μην σκοράρει μετά από 3,5 χρόνια σε αγώνα Champions League

Η Παρί Σεν Ζερμέν, ποδοσφαιρικά «έσβησε» την Ρεάλ Μαδρίτης. Ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Αργεντίνο της άσσο ήταν αρκετό. Το κερασάκι στην τούρτα ο Μερνιέρ στις καθυστερήσεις.

Ά ημίχρονο – Ανάλυση:

Ιδιαίτερο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, καθώς οι πολλές απουσίες τις επηρέασαν στην απόδοση. Λες και βλέπαμε δύο άλλες ομάδες. Από την μία Νεϊμάρ, Μπαμπέ εκτός και από την άλλη Σέρχιο Ράμος. Ιδιαίτερο παιχνίδι και για τον Νάβας ενάντια στην πρώην ομάδα του.

Η λιγότερη επηρεασμένη ομάδα ήταν και αυτή που σκόραρε δις, με πρωταγωνιστή τον Ντι Μαρία.

Η Παρί μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Στο 13’ ο Ντι Μαρία μετά από κενό στην δεξιά πλευρά της άμυνας των Μαδριλέων πλάσαρε, ανοίγοντας τον δείκτη του σκορ για την ομάδα του. Η Ρεάλ άργησε να αντιδράσει καθώς η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε από τον Μπέιλ στο 31’. Ένα λεπτό αργότερα ο MVP του πρώτου ημιχρόνου Ντι Μαρία θα κάνει το 2-0 με φοβερό φαλτσαριστό σουτ στοχεύοντας το παραθυράκι του Κουρτουά. Το παιχνίδι πήρε φωτιά και μόλις ένα λεπτό αργότερα η «βασίλισσα» μείωσε με τον Μπέιλ, το γκολ όμως ακυρώθηκε μετά την χρήση του VAR. Σωστός ο διαιτητής καθώς η μπάλα χτύπησε το χέρι του εξτρέμ της Ρεάλ πριν κάνει το κοντρόλ. Στα εναπομείναντα λεπτά του ημιχρόνου το παιχνίδι πήρε αργό τέμπο και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-0.

Β' ημίχρονο:

Ένα μέτριο μέχρι κακό ημίχρονο για τις δύο ομάδες. Λιγοστές ευκαιρίες. Η «βασίλισσα» ήταν απογοητευτική καθώς δεν απείλησε ουσιαστικά καθόλου τους Παριζιάνους. Από την άλλη η Παρί δεν καιγόταν για θέαμα, έτσι το 45λεπτο κύλησε στα ρηχά. Δεν κρατήσαμε κάποια φάση για να κάνουμε αναφορά. Δικαιότατη η νίκη των γηπεδούχων που κράτησαν το αήττητο στα εντός έδρας παιχνίδια στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Απελπιστικό στοιχείο για την Ρεάλ το ότι δεν είχε ούτε ένα σουτ στον στόχο. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 91' , όταν σε στυλ προπόνησης οι δύο ακραίο μπακ συνεργάστηκαν και ο Μερνιέρ έκανε το 3-0 στέλνοντας την Ρεάλ στο καναβάτσο.

Παρί Σεν Ζερμέν: Navas, Thiago Silva, Kimpembe, Marquinhos, Verratti, Di María, Meunier, Bernat, Icardi, Sarabia, Gueye

Ρεάλ Μαδρίτης: Courtois, Carvajal, Éder Militão, Varane, Hazard, Kroos, Benzema, Bale, Casemiro, James Rodríguez, Mendy

Διαιτησία: Τέιλορ (Αγγλία)

Σκόρερς: 13' Ντι Μαρία, 32' Ντι Μαρία,

Κίτρινες Κάρτες: 31' Καρβαχαλ , 80' Ντι Μαρία, 80' Βινίσιους