«Σεληνιασμένη» η Λειψία, έκανε σεφτέ με τη Σέλτικ

Κέρδισε τη Σέλτικ με 3-1

Η Λειψία κέρδισε την Σέλτικ με 3-1 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του φετινού Champions League και κατέγραψε την πρώτη της νίκη για τον 6ο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι «κόκκινοι ταύροι» ήταν σαφώς ανώτεροι με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στην επανάληψη, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως, πλην των τριών τερμάτων που σημείωσαν, είχαν δύο ακόμα τα οποία δεν μέτρησαν αλλά κι ένα δοκάρι!

Η Λειψία μπήκε δυνατά, έφτιαξε δύο φάσεις για γκολ με Σίλβα και Νκουνκού με το… καλημέρα, χωρίς όμως να τις αξιοποιήσει, ενώ στο 13’ η ατυχία της χτύπησε την πόρτα.

Καθώς υπήρξε αναγκαστική αλλαγή του τερματοφύλακα της, με τον Γκουλάτσι να αποχωρεί τραυματίας σε φορείο, λόγω χτυπήματος στο δεξί του γόνατο…

Πέντε λεπτά μετά η γερμανική ομάδα άνοιξε το σκορ με το… μερακλίδικο πλασέ του Νκουνκού, που έφυγε στην κόντρα, ωστόσο, υποδείχθηκε οφσάιντ.

Οι Κέλτες από την πλευρά τους κατέγραψαν την πρώτη τους επικίνδυνη φάση στο 25’, με τον Μπλάσβιτς να βγάζει με υπερένταση την κεφαλιά του Φουρουχάσι.

Αφού λοιπόν δεν έγινε το 0-1, στην αμέσως επόμενη φάση, έγινε το 1-0. Όταν η Λειψία βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον Ενκουνκού να παίρνει την πάσα του Αντρέ Σίλβα στην «πλάτη» της άμυνας της Σέλτικ και με πλασέ από δύσκολη γωνία να ανοίγει το σκορ στο 27’!

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πιάσουν στον… ύπνο τον αντίπαλό τους, καθώς στο 47ο λεπτό ο αμαρκάριστος Ζότα με συρτό πλασέ από το ύψος του πέναλτι, κάνοντας το 1-1.

Για ένα 15λεπτο μάλιστα, κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση, δείχνοντας ικανοί να φύγουν από την «Ρεντ Μπουλ Αρένα» με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ωστόσο, η ομάδα της Σαξονίας… πάτησε γκάζι στη συνέχεια και ανέτρεψε τα δεδομένα. Αρχικά, από φοβερό συνδυασμό των Βέρνερ, Σίλβα, Ενκουνκού και Σόμποσλαϊ, η μπάλα έφτασε στον τελευταίο, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι στο 58’!

Με τον Σόμποσλαϊ να πετυχαίνει ένα φοβερό τέρμα, στο 62’, το οποίο όμως δεν μέτρησε αφού το VAR έκρινε ότι ο Σίλβα εμπόδιζε το οπτικό πεδίο του Χαρτ…

Δύο λεπτά μετά, όμως, το… αναπόφευκτο 2-1 ήρθε με τον Σίλβα να εκμεταλλεύεται το «δωράκι»-λάθος του Χαρτ και να δίνει δίκαια το προβάδισμα στην ομάδα του!

Ενώ από μια ακόμα… μαγική συνεργασία των παικτών της Λειψίας, ο Σίλβα έγινε ξανά ο τελικός αποδέκτης και διαμόρφωσε το 3-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.