Σαρωτικός ο Άγιαξ (vid)

Επιβλήθηκε 3-0 της Λιλ

Είναι αλήθεια πως στα προκριματικά ο Άγιαξ απογοήτευσε με τις εμφανίσεις αλλά στους ομίλους ξεκίνησε φουριόζος. Η ομάδα του Τεν Χαγκ, παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, κέρδισε τη Λιλ με 3-0 κι έκανε ποδαρικό με το δεξί.

Ο Άγιαξ άγγιξε το γκολ στο 14ο λεπτό, καθώς ο Ζιγιές έκανε φοβερή ενέργεια και σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα τράνταξε το δοκάρι της Λιλ, ενώ στο 18’ ο Φέλμταν έβαλε σωτήρια την προβολή στον Οσιμέν. Και στο 19’ ο Ταλιάφικο έβγαλε από αριστερά τη σέντρα και ο Πρόμες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Άγιαξ.

Στο 42 ο Μαϊνιάν έσωσε μετά από σουτ του Πρόμες και στην κόντρα η Λιλ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία, με τον Ονανά να λέει όχι σε σουτ του Ικονέ και τον Οσιμέν να χάνει το άχαστο στην επαναφορά.

Στο 48’ ο Ζιγιές άδειασε τον Μπράνταριτς κι έκανε το σουτ από δεξιά αλλά ο Μαϊνιάν έσωσε, ενώ στο 50’ οι παίκτες του Άγιαξ άλλαξαν πανέμορφα, ο Νέρες πέρασε κάθετα στον Άλβαρες που με πανέμορφο διαγώνιο σουτ από δεξιά έκανε το 2-0. Στο 54ο λεπτό, ο Μπαμπά μόνος από το πέναλτι, πλασάρε άστοχα, ενώ στο 58’ ο Ικονέ σέντραρε όμορφα και ο Οσιμέν έπιασε το σουτ αλλά ο Ονανα έσωσε.

Και στο 62ο λεπτό ο Ζιγιές εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο Ταλιάφικο με κεφαλιά έγραψε το 3-0. Στο 79ο λεπτό ο Ονανά νίκησε τον Τσελίκ σε μοναδικό τετ α τετ και στο 90' η Λιλ ε΄χιε δοκάρι με τον Γιαζιτσί.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Ταλιάφικο, Ντεστ, Μαρτίνες (88’ Εκέλενγκαμπ), Άλβαρες, Φέλτμαν, Μπλιντ, Πρόμες, Ζιγιές (77’ Λανγκ), Τάντιτς, Νέρες (83’ Χούντελαρ).

ΛΙΛ: Μαϊνιάν, Φοντέ, Γκάμπριελ, Ικονέ (63’ Γιαζιτσί), Σουμαρέ (78’ Τσέκα), Μπράνταριτς, Ρενάτο Σάντσες (63’ Αραούχο), Αντρέ, Μπαμπά, Τσελίκ, Οσιμέν