Ρεάλ Μαδρίτης-Μπριζ 2-2: Πάλι καλά να λένε οι Μαδριλένοι (vid)

Με γκολ του Κασεμίρο στο 85’ η Ρεάλ γλίτωσε από το κάζο και ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Κλαμπ Μπριζ στο Μπερναμπέου

Ούτε τώρα κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ η Ρεάλ Μαδρίτης. Η βασίλισσα ήρθε ισόπαλη 2-2 απέναντι στην πολύ καλή Κλαμπ Μπριζ, η οποία φλέρταρε με ένα σπουδαίο «διπλό», όταν προηγήθηκε με 0-2.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και μόλις στο 9’ άνοιξαν το σκορ με κοντινό πλασέ του Μποναβεντούρε. Μια φάση στην οποία ο διαιτητής χρειάστηκε τη συμβουλή του var, για να ελέγξει αν υπήρχε οφσάιντ, μέχρι να δείξει σέντρα.

Ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά για την Κλαμπ Μπριζ στο 39’ για να κάνει το 0-2 και να «παγώσει» για τα καλά το Μπερναμπέου και τους οπαδούς της Ρεάλ Μαδρίτης, που έβλεπαν την ομάδα τους να μην μπορεί να αντιδράσει.

Με τις αρχές της επανάληψης ο Ζινεντίν Ζιντάν άλλαξε τον τερματοφύλακα, βγάζοντας εκτός παιχνιδιού τον Κουρτουά και βάζοντας τον Αλφόνς Αρεολά! οι Μαδριλένοι πίεσαν και κατάφεραν να μειώσουν με σε 2-1 με κεφαλιά του Σέρχιο Ράμος στο 55’. Και σε αυτή τη φάση ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το var και αποφάσισε ότι ο αμυντικός της βασίλισσας δεν ήταν εκτεθειμένος, με αποτέλεσμα να μετρήσει κανονικά το τέρμα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν ακόμα περισσότερο και με νέα κεφαλιά του Κασεμίρο ισοφάρισαν στο 85’ σε 2-2! Ένα λεπτό πριν είχε προηγηθεί η δεύτερη κίτρινη κάρτα και η αποβολή του Βόρμερ για την Κλαμ Μπριζ.

Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος. Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει μόλις ένα βαθμό έπειτα από δυο παιχνίδια, ενώ η Κλαμπ Μπριζ με δυο ισοπαλίες έχει δυο βαθμούς.