Ψυχωμένη Ίντερ γλίτωσε στο «Ντραγκάο» και έφυγε για τους «8»! (vid)

Οι «νερατζούρι» πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League μετά από 12 χρόνια

Γλίτωσε από τους «δράκους» στο Οπόρτο και έφυγε για την οκτάδα η ψυχωμένη Ίντερ.

Οι «νερατζούρι» άντεξαν στην πίεση των Πορτογάλων που ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και είχαν δοκάρι στο 90'+2', κράτησε το μηδέν στην άμυνα και σε συνδυασμό με το 1-0 στο Μιλάνο προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Champions League μετά από 12 χρόνια!

Μεγάλο ματς ανασταλτικά από τους Τσαλχάνογλου και Μικιταριάν, συγκλονιστικός ο Νταρμιάν που αποχώρησε λίγο πριν το τέλος με κράμπες. Έτσι οι «νερατζούρι» έγιναν η δεύτερη ιταλική ομάδα μετά τη συμπολίτισσα Μίλαν που προκρίνονται στην επόμενη φάση περιμένοντας τη Νάπολι να τελειώσει την υπόθεση με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Ο ρυθμός ήταν στα «κόκκινα» από την αρχή του ματς με την Πόρτο να είναι εκείνη που απειλεί πρώτη στο 3ο λεπτό με το φαλτσαριστό σουτ του Ουρίμπε το οποίο έδιωξε με υπερένταση ο Ονάνα σε κόρνερ. Η Ίντερ έμοιαζε να μην έχει βρει τα πατήματα της στο γήπεδο μέχρι το 15’, με αποτέλεσμα οι «δράκοι» να πάρουν μέτρα. Στο 20’ ο Εουστάκιο βρέθηκε έξω από την περιοχή και προς τα αριστερά, όμως το χαμηλό σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Ονάνα.

Η αντίδραση της Ίντερ ήρθε ένα λεπτό αργότερα, στο transition με τον Μπαρέλα, να «κουβαλά» την μπάλα και να τη «σπάει» στον Τζέκο που από τη γωνία της περιοχής σούταρε, αναγκάζοντας τον Ντιόγκο Κόστα στην πρώτη του επέμβαση του στο ματς. Οι «νερατζούρι» ανέβασαν ταχύτητα απειλώντας κυρίως από τις πτέρυγες με τον Ντιμάρκο και τον Ντούμφρις. Ο Ταρεμί «έγραψε» ακόμη ένα σουτ για την Πόρτο το οποίο κατέληξε άουτ, ενώ στο 40’ ο τρομερός συνδυασμός Ουρίμπε, Ταρεμί και Εβανίλσον, είχε τελικό αποδέκτη τον Βραζιλιάνο, που σούταρε με τον Ντιμάρκο να βάζει τελευταία στιγμή «στοπ».

Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Λαουτάρο Μαρτίνες κατάφερε να κλέψει την μπάλα από τον Εουστάκιο και αφού πέρασε δύο αμυντικούς της Πόρτο, έκανε το σουτ από δύσκολη γωνία, με τον Ντιόγκο Κόστα να μπλοκάρει και να διατηρεί το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Πόρτο μπήκαν σαν «καμικάζι» στο γήπεδο ασκώντας ασφυκτική πίεση στην Ίντερ. Το πρώτο σουτ ήταν εκείνο του Ουρίμπε στο 48’ το οποίο ήταν έξυπνο αλλά έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ονάνα. Οι «δράκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό αναζητώντας το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση, ενώ οι «νερατζούρι» αμύνονταν με στόχο μια αντεπίθεση που θα τελείωνε την υπόθεση πρόκριση.

H Πόρτο το πίστεψε «κατασκηνώνοντας» στην περιοχή της Ίντερ. Στις καθυστερήσεις ο Τόνι Μαρτίνες βρέθηκε μόνος στο σημείο του πέναλτι, έκανε το ανάποδο ψαλίδι με την μπάλα να μη του κάνει το χατίρι.

Ωστόσο η φάση που έκρινε την πρόκριση ήταν εκείνη του 95ου λεπτού. Ο Μαρκάνο κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Ντάμφρις να απομακρύνει στη γραμμή, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα οι δράκοι έχουν δύο δοκάρια, με Γκαλένο και Γκρούγιτς σε διαδοχικές κεφαλιές!

Έτσι η Ίντερ έγινε και με τη βούλα η δεύτερη ιταλική ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά όπου και θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της.

Πηγή: sportfm.gr