Ο μυθικός Κουρτουά φόρεσε για 14η φορά το στέμμα στην αδιαμφισβήτητη «βασίλισσα» Ρεάλ! (vid)

Η ομάδα του Αντσελότι κέρδισε τη Λίβερπουλ με 0-1 με χρυσό σκόρερ τον Βινίσιους

Μοναδική βασίλισσα σε όλη την Ευρώπη! Η Ρεάλ Μαδρίτης χρειάστηκε ένα γκολ του Βινίσιους και τον μυθικό Κουρτουά να βγάζει τα… πάντα για να επικρατήσει 1-0 της Λίβερπουλ στον τελικό του Champions League, σηκώνοντας τη 14η κούπα με τα «μεγάλα αυτιά» της ιστορίας της.

Ομάδα που ξέρει να κερδίζει και να τιμωρεί τον αντίπαλο, που βγάζει αυταπάρνηση και τεράστια ψυχικά αποθέματα αυτή του Κάρλο Αντσελότι! Σε ένα ματς με 23-3 τελικές και οι Μαδριλένοι κατάφεραν να μη χάσουν, να σταθούν στα πόδια τους και να κερδίσουν για 8η σερί φορά σε τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Έμεινε με το «αχ» η σπουδαία Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ που ήταν καθόλα ανώτερη στο παιχνίδι, έφτιαξε ένα τσουβάλι ευκαιρίες αλλά είδε το… τείχος Τιμπό Κουρτουά να μην της επιτρέπει να «αγγίξει» την κούπα.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 φυσικά κατέβασε τη Λίβερπουλ ο Γιούργκεν Κλοπ, έχοντας τον Άλισον κάτω από τα δοκάρια. Αμυντική τετράδα, οι Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ και Ρόμπερτσον. Στα χαφ, οι Χέντερσον, Φαμπίνιο και Τιάγκο, με τους δύο τελευταίους να επανέρχονται από τραυματισμό. Μπροστά, οι Σαλάχ, Μανέ και Ντίας.

Από την άλλη, με 4-3-3 και ο Κάρλο Αντσελότι και τον Κουρτουά αμετακίνητο στην εστία. Στην άμυνα οι Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Αλάμπα και Μεντί. Τριάδα στα χαφ οι Μόντριτς, Κασεμίρο και Κρόος. Στην γραμμή κρούσης, οι Βινίσιους, Μπενζεμά και Βαλβέρδε.

Πολλές διαγώνιες μπαλιές προς τον Βινίσιους και στην πλάτη του Άρνολντ επιχείρησε στην εκκίνηση η Ρεάλ, με την Λίβερπουλ να πάει σε σετ παιχνίδι με υπομονή και αρκετό κράτημα της μπάλας. Οι διατάξεις των δύο ομάδων εναλλάσσονταν κατά τη διάρκεια του αγώνα και όταν βρίσκονταν σε θέση άμυνας, με τη Λίβερπουλ να το γυρίζει σε ένα 4-2-4, με τον Χέντερσον να παίρνει μέτρα και να πλησιάζει την επιθετική τριπλέτα για να βοηθήσει στο πρέσινγκ. Η Ρεάλ γύριζε από τη μεριά της σε ένα καθαρό 4-4-2, με τον Βαλβέρδε και τους Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος να παίζουν σε ευθεία στον άξονα και τον Βινίσιους να κλείνει προς τον Μπενζεμά.

Από το τέταρτο και έπειτα, η Λίβερπουλ πήρε τον απόλυτο έλεγχο και πίεσε ασφυκτικά την εστία της Ρεάλ, δημιουργώντας τη μία φάση μετά την άλλη. Στο 16’ οι «reds» απείλησαν δις, με τον Κουρτουά αρχικά να βγάζει το κοντινό σουτ του Σαλάχ και στη συνέχεια να μπλοκάρει το πλασέ του Τιάγκο. Στα… καπάκια ο Αιγύπτιος απείλησε ξανά αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, με την ομάδα του Κλοπ να αγγίζει το προβάδισμα αλλά το σουτ του Μανέ βρήκε πρώτα ο Κουρτουά και μετά στο δεξί δοκάρι της εστίας. Τα λεπτά περνούσαν, η Λίβερπουλ συνέχιζε να ελέγχει αλλά χρειάστηκε και ένα φοβερό κόψιμο του Άρνολντ στο 30’ που στέρησε το τετ-α-τετ του Βινίσιους, ενώ η κεφαλιά του Σαλάχ στο 34’ βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον κίπερ της Ρεάλ.

Οι δύο ομάδες όδευαν προς την ανάπαυλα, αλλά κάπου εκεί μπήκε «φωτιά» στο παιχνίδι όταν οι Μαδριλένοι στη μοναδική τους κατεβασιά στο πρώτο μέρος κατάφεραν μετά την αδράνεια στην άμυνα της Λίβερπουλ και το λάθος του Άλισον να σκοράρουν με τον Μπενζεμά, με τη σημαία να σηκώνεται άμεσα για οφσάιντ. Η φάση ήταν υπερβολικά δύσκολη αφού μετά την προσπάθεια του Βαλβέρδε, η μπάλα βρήκε και στον Φαμπίνιο και κατέληξε στον εκτεθειμένο Μπενζεμά, με το VAR να εξετάζει αν υπήρχε πρόθεση του παικτη της Λίβερπουλ ή ήταν κακό παίξιμο. Θεώρησε το δεύτερο, προφανώς, και δεν μέτρησε το γκολ.

Τρελός ρυθμός και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τον Άρνολντ να οργανώνει μαεστρικά αλλά τους συμπαίκτες του να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν τις εμπνεύσεις του. Και από το… πουθενά, η Ρεάλ Μαδρίτης «πάγωσε» τη Λίβερπουλ. Ήταν το 59ο λεπτό όταν οι Μαδριλένοι έφυγαν ταχύτατα στην κόντρα-επίθεση, με τον Βαλβέρδε να κάνει τη σέντρα-σουτ και ο Βινίσιους σε κενή εστία στο ύψος του δευτέρου δοκαριού δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει σε κενή εστία για το 1-0.

Η Λίβερπουλ ήτανν σοκαρισμένη, ανέβασε πολύ ψηλά τις γραμμές της προσπαθώντας να πιέσει αλλά το έκανε αρκετές φορές με ανορθόδοξο τρόπο. Παρόλα αυτά, είχε τις φάσεις για να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά ο Κουρτουά δεν τους το επέτρεψε ΠΟΤΕ! Πρώτα, στο 64’ έκανε φοβερή επέμβαση με το ένα χέρι στην πλασεδάρα του Σαλάχ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Βέλγος πορτιέρε έβγαλε την προσπάθεια του Σαλάχ μετά την κεφαλιά-πάσα του Ζότα! Ο Κλοπ φόρτωνε μεσοεπιθετικα την ομάδα του, οι «reds» είχαν κατασκηνώσει στο μισό της Ρεάλ αλλά το σκηνικό παρέμενε το ίδιο: Ο Κουρτουά συνέχιζε την ραψωδία του, κατεβάζοντας τα ρολά.

Στο 80’, παρότι η μπάλα άλλαξε πορεία μετά το σουτ του Σαλάχ που κόντραρε στον Ζότα και ο Βέλγος πορτιέρε είχε αντίθετη πορεία στο σώμα του έδιωξε ξανά, ενώ δύο λεπτά αργότερα έκανε ΜΥΘΙΚΗ επέμβαση στο πλάγιο τετ-α-τετ με τον Σαλάχ που τα έκανε όλα ιδανικά, ακόμη και το πλασέ, αλλά δεν μπορούσε να περιμένει τέτοια αντίδραση από τον αντίπαλο κίπερ. Τα λεπτά ολοένα και περνούσαν, η Ρεάλ Μαδρίτης διαχειρίστηκε εξαιρετικά το προβάδισμα της και το τελευταίο σφύριγμα την βρήκε να σηκώνει το 14ο τρόπαιο της ιστορίας της.

MVP: Χρειάζεται και ερώτημα; Ο Τιμπό Κουρτουά! Ο Βέλγος πορτιέρε παίρνει όλη τη δόξα από τον μοναδικό σκόρερ Βινίσιους, αφού έκανε 9 επεμβάσεις με τις περισσότερες εκ των οποίων να είναι τρομερές και να σταματά κυρίως τον Σαλάχ! Απίστευτος, μυθικός, μοναδικός, χάρισε μόνος του την κούπα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η σφυρίχτρα: Ο Κλεμάν Τουρπέν άφησε το παιχνίδι να παιχτεί, σφυρίζοντας όσο το δυνατόν λιγότερο. Συμφωνεί ο ίδιος, ο ένας εκ των βοηθών του και οι διαιτητές στο VAR πως υπήρχε οφσάιντ στο γκολ του Μπενζεμά στο πρώτο μέρος, δεν δίνει σωστά το πέναλτι που ζήτησε ο Σαλάχ, ενώ μετράει το γκολ του Βινίσιους που φώναξαν οι «reds» για οφσάιντ.