Προκρίθηκαν Μπάρτσα και Γιούβε! (vid)

Πήραν πολύ εύκολα το εισιτήριο για τους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ

Η Μπαρτσελόνα, πήγε «μισή» στο Κίεβο ωστόσο κέρδισε με 4-0 στην έδρα της Ντιναμό, κλείδωσε την πρόκριση κι έκανε και άλμα για την πρωτιά.

Τραγικό ματς στο πρώτο μισάωρο με την Μπαρτσελόνα να έχει μόλις ένα καλό σουτ με τον Κοουτίνιο στο 28ο λεπτό, με την μπάλα να περνά λίγο έξω

Στο 35ο λεπτό το σουτ του Τρινκάο, πέρασε κι αυτό έξω και στο 40’ ο Μπούστσαν έσωσε μετά από σουτ του Πιάνιτς.

Στο 46’ ο Βέρμπιτς έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και σουτ αλλά ο Τερ Στέγκεν έσωσε, ενώ στο 52’ οι Ντεστ, Πέδρι και Μπρέθγουεϊτ έκρυψαν την μπάλα, που κατέληξε και πάλι στον Αμερικάνο κι εκείνος από κοντά πλάσαρε για το 0-1.

Και στο 57’ μετά από κόρνερ από δεξιά, ο Μινγουέθα πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Μπρέθγουεϊτ εξ επαφής έγραψε το 0-2 με προβολή.

Στο 64ο λεπτό ο Ντε Πένα βρέθηκε μόνος στην περιοχή της Μπαρτσελόνα αλλά από αριστερά έκανε κάκιστο σουτ, ενώ στο 69’ ο Μπρέθγουεϊτ κέρδισε πέναλτι από τον Ποπόφ, το εκτέλεσε ο ίδιος κι έκανε το 0-3.

Στο 75ο λεπτό το σουτ του Πουτς από το πέναλτι, πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 90+1' ο Άλμπα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Γκριζμάν κοντρόλαρε και γύρισε από το πέναλτι, κάνοντας το 0-4.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Μπούστσαν, Κεντζιορά, Ζαμπάρνι, Μικολένκο, Καραβαέβ (59’ Ποπόβ), Μπουγιαλσκί, Σεπέλιεβ (83’ Μπαλούτσα), Χαρμάς (59’ Αντριγεσέβσκι), Σαπαρένκο (71’ Λέντνεβ), Ντε Πένα (71’ Σουπριάχα), Βέρμπιτς

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Λενγκλέ (65’ Άλμπα), Ντεστ, Μινγουέθα, Φίρπο, Αλενιά, Πιάνιτς (65’ Πουτς), Κοουτίνιο (65’ Γκριεζμάν), Τρινκάο (82’ Ντε Λα Φουέντε), Πέδρι (72’ Ματέους Φερνάντες), Μπρέθγουεϊτ

Βαθειά προβληματική η εικόνα της φετινής Γιουβέντους που δυσκολεύεται να κερδίσει και πολλές φορές δεν το κάνει κιόλας. Οι «μπιανκονέρι» επικράτησαν τελικά με τα χίλια ζόρια της Φερεντσβάρος (2-1) και πήραν την πρόκριση από απόψε.

Στο 15ο λεπτό ο Ρονάλντο έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ντιμπάλα από κοντά πλάσαρε στην κίνηση αλλά ο Ντιμπούζ έσωσε με τα πόδια και στο 19’ ο Ντανίλο γλίστρησε, ο Ενγκουέν πήρε την μπάλα κι έκανε το σουτ από δεξιά και μετά από κόντρα ο Ουζούνι με προβολή από κοντά έγραψε το 0-1.

Στο 30’ το σουτ του Αρτούρ από το ύψος της περιοχής, πέρασε λίγο έξω και στο 33’ ο Ρονάλντο σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Τελκικά στο 35ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο με όμορφο συρτό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1 για τη «Μεγάλη Κυρία».

Στο 58’ ο Λόβρεντσιτς έκανε λάθος γύρισμα αλλά ο Ντιμπούζ πρόλαβε σωτήρια τον Ρονάλντο και στο 60’ το σουτ του Μπερναρντέσκι σταμάτησε στο δοκάρι της Φερεντσβάρος, αφού την μπάλα βρήκε και ο Ντιμπούζ.

Στο 67ο λεπτό ο Ρονάλντο άλλαξε με τον Μοράτα αλλά ο Ντιμπούζ πρόλαβε και πάλι τον Πορτογάλο σταρ και στο 76’ ο Κιέζα έβγαλε κάθετα στον Μοράτα που πλάσαρε από κοντά αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι.

Και στο 90+2’ ο Κουαδράδο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μοράτα πήρε την κεαλιά, κάνοντας το 2-1.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Κουαδράδο, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Σάντρο, Μπεντανκούρ (83’ Ραμπιό), Αρτούρ (83’ Ράμσεϊ), ΜακΚένι (62’ Κουλουσέβσκι), Μπερναρντέσκι (62’ Κιέζα), Ντιμπάλα (62’ Μοράτα), Ρονάλντο

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ: Ντιμπούζ, Φριμπόνγκ, Χάιστερ, Λόβρεντσιτς (75’ Μπότκα), Ντβάλι, Μπλάζιτς, Σομάλια, Σιγκέρ (75’ Λαϊντουνί), Ουζούνι, Ζουμπκόβ (70’ Μπολί), Τοκμάκ Ενγκουέν (70’ Ισαέλ)

Πηγή: aek365.org