Πρόκριση της Γιουβέντους με… buzzer beater του Κόστα!

Στο 90+3 μίλησε ο Κόστα

Η Γιουβέντους προηγήθηκε με τον Ράμσεϊ στο 4’, η Λοκομοτίβ απάντησε άμεσα με τον Μίραντσουκ, αλλά το γκολ του Ντούγκλας Κόστα στο 93’ έδωσε στους Ιταλούς τη νίκη και την πρόωρη πρόκριση στους «16».

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Ρονάλντο εκτέλεσε απ ευθείας ένα φάουλ από πλάγια θέση, ο Γκιλιέρμε έχασε την μπάλα κάτω από τα πόδια και ο Ράμσεϊ απλά έσπρωξε την μπάλα σε κενό τέρμα για το 0-1. Ωστόσο στο 12’ ο Ρίμπους σέντραρε από αριστερά, ο Μίραντσουκ πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι αλλά με δεύτερη προσπάθεια από κοντά έκανε το 1-1.

Μάλιστα στο 21’ ο Ρίμπους έβγαλε νέα σέντρα από αριστερά, ο Μίραντσουκ πήρε ξανά την κεφαλιά αλλά αυτή τη φορά αστόχησε, ενώ στο 33’ ο Ιγκουαΐν από καλή θέση έκανε το πλασέ αλλά ο Γκιλιέρμε έσωσε. Ίδιο σκηνικό και στο 35’, με τον Γκιλιέρμε να λέει όχι σε σουτ του Ιγκουαΐν, ενώ στο 45’ το σουτ του Κριστιανο από το ύψος της περιοχής, πέρασε μόλις έξω.

Στο 48ο λεπτό ο Γκιλιέρμε έδιωξε δύσκολα το φάουλ του Ρονάλντο, ενώ στο 56’ ο κίπερ των Ρώσων είπε όχι ξανά σε σουτ του Πορτογάλου σταρ. Στο 67’ το σουτ του Ζοάο Μάριο πέρασε έξω, ενώ στο 78ο λεπτό ο Σέζνι απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Κριχόβιακ ενώ στη συνέχεια ο Μπονούτσι έδιωξε πάνω στη γραμμή της εστίας το δυνατό σουτ του Ζοάο Μάριο.

Και στο 90+3’ ο Ντάγκλας Κόστα στα αριστερά έκανε φοβερή ενέργεια, άλλαξε με τον Ιγκουαΐν και από κοντά πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Γκιλιέρμε για το 1-2.