Πρόκριση στην παράταση για Ντινάμο Κιέβου και Καραμπάχ

Ζυρίχη και Φενέρμπαχτσε αποχαιρέτησαν το Τσάμπιονς Λιγκ

Βραδιές γεμάτες σασπένς στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, με Ντινάμο Κιέβου και Καραμπάγκ να προκρίνονται στην παράταση εις βάρος των Φενέρμπαχτσε και Ζυρίχης αντίστοιχα.

Οι Ουκρανοί επιβλήθηκαν 2-1 των Τούρκων στην Κωνσταντινούπολη, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να λήγει στο 1-1 και να οδηγείται στο έξτρα μισάωρο λόγω του 0-0 στο πρώτο ματς.

Η Ντινάμο, που έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 53’ λόγω αποβολής του Γιουκσέκ, προηγήθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Μπουγιάλσκι.

Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Βαλένσια στο 70’ αλλά ο Σάλαϊ τους... έσωσε με κεφαλιά μετά από κόρνερ στο 88’.

Παρ’ όλα αυτά, η Φενέρ λύγισε με παίκτη λιγότερο και ο Καραβάεφ έδωσε την πρόκριση στους φιλοξενούμενους στο 114’.

Στην Ελβετία, η Ζυρίχη έμεινε στο 2-2 με την Καραμπάγκ και αποκλείστηκε με συνολικό σκορ 4-5! Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 2-1, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με αυτογκόλ του Μεντβέντεφ στο 4’. Ο Καντί έφερε το ματς στα ίσα στο 55’, ωστόσο ο Σαντίνι λύτρωσε τους Ελβετούς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι το ματς πήγε στην παράταση, όπου ο Κουαμπένα ισοφάρισε σε 2-2 στο 98’ και έδωσε την πρόκριση στους Αζέρους.