Πλήγωσε την… πρώην ο Χάαλαντ, μοιρασιά στην Κοπεγχάγη (vid)

Η Σίτι με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε της Ντόρτμουντ 2-1

Το 2/2 στον έβδομο όμιλο του Champions League έκανε, έστω και με… δραματικό τρόπο η Μάντσεστερ Σίτι. Παρότι ο Τζουντ Μπέλινγκαμ με κεφαλιά στο 56’ έφερε τους πρωταθλητές της πατρίδας του σε δυσχερή θέση, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, που δυσκολεύτηκε πολύ να διασπάσει την άμυνα των Βεστφαλών, έκανε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 2-1.

Στο 80’ ο Τζον Στόουνς ισοφάρισε με φοβερό σουτ και τέσσερα λεπτά μετά ο Έρλινγκ Χάαλαντ ολοκλήρωσε την ανατροπή αλλά δεν πανηγύρισε σεβόμενος το παρελθόν του στην Μπορούσια. Ο Νορβηγός με μια φοβερή εναέρια προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και συνέχισε τη φοβερή σεζόν που διανύει φτάνοντας τα 13 γκολ σε 9 εμφανίσεις.

Στη Δανία Κοπεγχάγη και Σεβίλλη έμειναν στο 0-0, με τους Ανδαλουσιάνους να έχουν μια ελαφρά υπεροχή αλλά να αδυνατούν να σκοράρουν και να χάνουν έδαφος στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.