Πέρασε εύκολα από τη Μόσχα η Ατλέτικο

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε από τη Μόσχα, επικρατώντας 2-0 της Λοκομοτίβ και πέτυχε την πρώτη νίκη της στον Δ’ όμιλο του Champions League.

Την πρώτη νίκη στο Champions League, που την φέρνει στην κορυφή του Δ’ ομίλου με συγκάτοικο τη Γιουβέντους, πέτυχε η Ατλέτικο Μαδρίτης, που επικράτησε 2-0 της Λοκομοτίβ στη Μόσχα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Οι «ροχιμπλάνκος» είχαν τον έλεγχο του αγώνα και δικαίως έφτασαν στην κατάκτηση των τριών βαθμών, με τα γκολ των Ζοάο Φέλιξ (48’) και Τόμας (58’).

Το ματς:

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε τα ηνία από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο, δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις για το γκολ, αφού η άμυνα της Λοκομοτίβ ανταποκρινόταν καλά. Όσο περνούσε η ώρα, οι «ροχιμπλάνκος» πίεσαν περισσότερο και έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, με κορυφαία όλων αυτή του Ντιέγκο Κόστα στο 19’. Οι Μοσχοβίτες περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, περιμένοντας την αντίπαλό τους στο μισό γήπεδο και ήταν λίγες οι φορές που προσπάθησαν να βγουν με αξιώσεις μπροστά. Σε μια από αυτές, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ιντόβου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Ο Μοράτα έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ζοάο Φέλιξ με διπλή προσπάθεια, καθώς το πρώτο σουτ αποκρούστηκε από τον Γκιγιέρμε, έκανε το 0-1. Δέκα λεπτά αργότερα, ο σκόρερ του πρώτου τέρματος έκανε ωραία πάσα στον Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Τόμας, που έκανε το 0-2. Ο διαιτητής έκανε χρήση του VAR, ο οποίος κατακύρωσε το γκολ, καθώς ο σκόρερ βρισκόταν σε κανονική θέση. Στο 73’, η Λοκομοτίβ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Κρικόβιακ, που νικήθηκε από τον Όμπλακ. Στα τελευταία λεπτά, η Ατλέτικο, όχι μόνο δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει το υπέρ της 2-0 και να φτάσει στην πρώτη νίκη της στη διοργάνωση, αλλά έχασε κι άλλες ευκαιρίες να αυξήσει τον δείκτη του σκορ.