Πέρασε... αέρα η Μακάμπι του Δώνη

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 3-0 της Σούντουβα και πέρασε στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League

Πάει κι αυτή! Η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιώργου Δώνη επικράτησε 3-0 της Σούντουβα και προκρίθηκε στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, εξασφαλίζοντας Ευρώπη μέχρι τον Δεκέμβριο. Βέβαια, οι Ισραηλινοί «καθάρισαν» το ματς πιο δύσκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. Ο Ρίκαν άνοιξε το σκορ στο 30’ με σουτ από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από φάση διαρκείας.

Τα πάντα τέλειωσαν ουσιαστικά στο 73’ με το πλασέ του Μπλάκμαν, έπειτα από κάθετη του Σαμπόριτ. Στις καθυστερήσεις, ο Νταβιντάντζε με διαγώνιο σουτ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα.

Η Άλκμααρ επικράτησε 3-1 της Πλζεν στην παράταση και πέρασε στον γ’ προκριματικό γύρο κι ενώ βρέθηκαν σχεδόν και με τα δύο πόδια εκτός διοργάνωσης. Διότι ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Κουπμάινερς, που «απάντησε» στον «κεραυνό» του Λιμπέρσκι από το 78’. Τα δύο γκολ του Γκούντμουνσον στην παράταση έδωσαν την πρόκριση στους Ολλανδούς.

Η Μόλντε επικράτησε 2-1 της Σέλιε με ανατροπή και σφράγισε εισιτήριο για την επόμενη φάση, ενώ η Καραμπάγκ νίκησε με το ίδιο σκορ της Σερίφ και επίσης πήρε την πρόκριση.