Πάρτι και στη Γλασκώβη για την απόλυτη Νάπολι! (vid)

Η Νάπολι συνέχισε την «καυτή» πορεία της, πικρατώντας 3-0 στην έδρα της Ρέιντζερς

Συνεχίζει την απόλυτη πορεία της η Νάπολι! Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι -μετά την «τεσσάρα» (4-1) στη Λίβερπουλ- έριξε τρία και στην έδρα της Ρέιντζερς, για να κάνει το 2/2 στον 1ο όμιλο του Champions League. Από την άλλη, οι Σκωτσέζοι -οι οποίοι τίμησαν τη μνήμη της Βασίλισσας Ελισάβετ πριν την έναρξη του ματς- έμειναν χωρίς βαθμό.

Σ' ένα ματς που οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν τρία πέναλτι για να βάλουν το ένα και στο οποίο οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν από το 55' με παίκτη λιγότερο.

Το ματς:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, έχοντας δοκάρι μόλις στο 3' με τον Ζιελίνσκι. Στο 13' και στο 18' οι δύο τερματοφύλακες έβαλαν σημαντικά «στοπ», αρχικά ο Μερέτ στον Άρφιλντ κι εν συνεχεία ο ΜακΓκρέγκορ στον Σιμεόνε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου πρώτου μέρους είχαν πολύ σημαντική στιγμή, με τον Κβαρατσχέλια.

Στο δεύτερο μέρος έγινε των... πέναλτι. Στο 56' ο Σαντς υπέπεσε σε παράβαση, αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε τρία λεπτά, αφήνοντας τη Ρέιντζερς με δέκα παίκτες. Ωστόσο, τότε ήταν που φώναξε «παρών» ο ΜακΓκρέγκορ! Ο πολύπειρος πορτιέρε έπιασε την εκτέλεση του Ζιελίνσκι, για να δεχτεί στα καπάκια το γκολ από τον Πολιτάνο που πήρε το «ριμπάουντ». Ο Λαόθ όμως διέταξε επανάληψη, θεωρώντας ότι ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δεν πατούσε γραμμή, με τον τελευταίο ωστόσο να βάζει «στοπ» και στη δεύτερη εκτέλεση του Ζιελίνσκι.

Εντέλει, η Νάπολι βρήκε τη λύση από την άσπρη στη βούλα, όταν στο 67' υπέπεσε σε χέρι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πολιτάνο, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Η συνέχεια ήταν καυτή για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι καθάρισαν το παιχνίδι στο 85' με τον Ρασπαντόρι, για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Εντομπελέ να γράψει το τελικό 0-3.

<iframe width='100%' height='550' src='https://hotfooth.coolvidup.com/embed/sbXDVOZjcLOX2' style='border:none;' allowfullscreen></iframe>