Όταν ξύπνησε... σκόρπισε την Αταλάντα η Σίτι (vid)

Κορυφαίος ο Στέρλινγκ με χατ-τρικ

Έκανε το τρία στα τρία, έφτασε στους εννιά βαθμούς και από τον πρώτο κιόλας γύρο, ψάχνει τον δεύτερο του ομίλου η Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδίολα έδωσε... δικαιώματα στο ξεκίνημα του ματς, βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν το ημίωρο, αλλά όταν συνήλθε διέλυσε την Αταλάντα με 5-1.

Κορυφαίος του ματς ο Στέρλινγκ που πέτυχε χατ-τρικ και είχε και μία ασίστ, ενώ στα δύο γκολ σταμάτησε ο Αγουέρο. Δύσκολα τα πράγματα για τους Μπεργκαμάσκι, που γνώρισαν την τρίτη τους διαδοχική ήττα στον όμιλο.

Η ομάδα του Γκασπερίνι ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο στο ματς, ενώ στο 28ο λεπτό κατάφερε να ρίξει τους «πολίτες» στο καναβάτσο. Ο Φερναντίνιο με ένα άτσαλο μαρκάρισμα ανέτρεψε στην περιοχή τον Ίλισιτς με τον Μαλινόφσκι να νικάει από τα έντεκα μέτρα τον Έντερσον για το 1-0.

Ωστόσο, η απάντηση από την ομάδα του Γκουαρδιόλα ήταν άμεση. Ο Στέρλιγκ στο 34’ έβγαλε φάτσα με την εστία τον Αγουέρο και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση. Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Στέρλινγκ που ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Μασιέλο και ο Αγουέρο από την άσπρη βούλα έγραψε το 2-1 και έφερε τούμπα το ματς.

Με λυμένα πλέον τα πόδια, οι «πολίτες» έκαναν ότι ήθελαν. Ο Στέρλινγκ από δημιουργός έγινε εκτελεστής και «καθάρισε» μόνος του τους Μπεργκαμάσκι με χατ-τρικ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 58’ με κοντινό πλασέ ανέβασε το σκορ στο 3-1, ενώ στο 64’ μετά από κάθετη του Γκιντογκάν, πάτησε περιοχή και με όμορφο τελείωμα έγραψε το 4-1. Το κρεσέντο του Άγγλου φορ ολοκληρώθηκε πέντε λεπτά αργότερα, όταν έγραψε με χατ-τρικ το τελικό 5-1 για τη Σίτι. Μάλιστα, έγινε ο 8ος Άγγλος στην ιστορία του θεσμού που πετυχαίνει τρία γκολ σε ένα ματς.

Πάντως, οι «πολίτες» ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες αφού ο Φόντεν είδε δύο κίτρινες κάρτες σε ένα επτάλεπτο και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια στο 83ο λεπτό.