Όρθια στη Γαλλία η Ζενίτ (vid)

Πήρε εκτός έδρας ισοπαλία απέναντι στη Λυών

Μοιρασιά στο «Groupama Stadium», με τη Ζενίτ να αποσπά ισοπαλία 1-1 από τη Λυών και να ξεκινά θετικά στον όμιλο.

Χωρίς ρυθμό στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι με την πρώτη αξιόλογη φάση να έρχεται το 21’για τη Ζενίτ. Ο Ντριούσι εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ιβάνοβιτς πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει μόλις έξω. Στο 24’ η άμυνα των Ρώσων έκανε λάθος, η μπάλα στρώθηκε στον Ντεμπελέ που πλάσαρε με τη μία από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω ενώ στο 36’ μετά από κόρνερ, ο Μαρσέλο πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά μόλις άουτ και τελικά στο 41’ ο Αζμούν άλλαξε όμορφα με τον Ντζιούμπα και από το ύψος του πέναλτι έκανε το 0-1 με το μυτάκι.

Οι «λιονέ» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 49’ ο Ντεπάι κέρδισε πέναλτι από τον Οζντόεβ, το εκτέλεσε ο ίδιος κι έκανε το 1-1. Στο 56’ και στο 58’ τα σουτ των Ζιρκόβ και Αντελαΐντ πέρασαν ψηλά έξω, ενώ στο 60’ ο Αντελαΐντ έφυγε από το κέντρο, άλλαξε με τον Τουσάρ αλλά μόνος από το ύψος του πέναλτι κατάφερε να αστοχήσει. Στο 79ο λεπτό ο Ντεπάι βρέθηκε σε καλή θέση αλλά πλάσαρε πάνω στον Λούνεβ, ενώ στο 83’ ο Ρακίτσκι έσωσε με το κεφάλι μετά από σουτ του Ντεμπελέ. Στο 85’ ο Κορνέ συνέκλινε από δεξιά και σούταρε με το αριστερό αλλά αστόχησε για λίγο,

ΛΥΩΝ: Λόπες, Ντεναγέρ, Μαρσέλο, Μέντες, Ντουμπουά, Ρέιν Αντελαΐντ (86’ Τεριέ), Κονέ, Αλάρ, Ντεπάι, Τραορέ (77’ Κορνέ), Ντεμπελέ

ΖΕΝΙΤ: Λούνεβ, Ντάγκλας Σάντος, Ρακίτσκι, Ζιρκόβ (64’ Κουζιάεβ), Οσόριο, Μπάριος, Ιβάνοβιτς, Αζμούν (47’ Οζντόεβ), Ντριούσι, Καραβάεβ (78’ Σατόβ), Ντζιούμπα