Ολυμπιακός-Μπάγερν 2-3: Προδομένος από τα δικά του λάθη (vid)

Ρεαλιστικός πλέον στόχος η τρίτη θέση

Με τον Λεβαντόφσκι να εκμεταλλεύεται δύο λάθη στην άμυνα του Ολυμπιακού και κτυπώντας σε κρίσιμα χρονικά σημεία, η Μπάγερν έφυγε με το διπλό από τον Πειραιά.

Η ομάδα του Μαρτίνς κατάφερε και να πάρει προβάδισμα στο σκορ αλλά και να πραγματοποιήσει δυναμικό μπάσιμο στην επανάληψη ωστόσο προδόθηκε από τα δικά της λάθη.

Σε συνδυασμό με τη νίκη της Τότεναμ στο Λονδίνο επί του Ερυθρού Αστέρα, ο Ολυμπιακός πλέον κυνηγάει την τρίτη θέση του ομίλου εκεί όπου βρίσκεται η σερβική ομάδα με δύο βαθμούς περισσότερους.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μια εκτέλεση φάουλ του Μασούρα στο 2ο λεπτό αποτέλεσε την πρώτη επίσκεψη του Ολυμπιακού στην αντίπαλη περιοχή, με τον Κοουτίνιο τέσσερα λεπτά αργότερα να απειλεί με σουτ μέσα από την περιοχή κερδίζοντας το πρώτο κόρνερ της βραδιάς. Στο 11ο λεπτό η μπαλιά του Ποτένσε κατέληξε στον Νόιερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σα μπλόκαρε την προσπάθεια του Κοουτίνιο.

Στο 15ο λεπτό η μπαλιά του Μαρτίνεθ σταμάτησε στον Τσιμίκα ενώ αμέσως μετά με σουτ εκτός ισορροπίας ο Λεβαντόφσκι αστόχησε. Λίγο πριν το εικοσάλεπτο ο Γκιλιέρμε δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής ανεπιτυχώς, με τον Ελ Αραμπί να φτάνει στο ζητούμενο στο 23ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά για το 1-0.

Μια εκτέλεση κόρνερ από τον Κίμιχ στο 30ο λεπτό πέρασε χωρίς κίνδυνο, ενώ ένα λεπτό αργότερα μια μπαλιά του Τσιμπικα κτύπησε σε αμυντικό και κατέληξε στον Νόιερ. Στο 34ο λεπτό ο Σα έκανε την υπέρβαση αποκρούντας προσπάθεια του Μίλερ ωστόσο στην επαναφορά ο φορμαρισμένος Λεβαντόφσκι ισοφάρισε σε 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσιμίκας απέτρεψε τον Κοουτίνιο από του να σκοράρει μέσα από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 42ο λεπτό ο Γκνάμπρι δεν μπόρεσε να γίνεται αποδέκτης διαγώνιας μεταβίβασης και να απειλήσει από δεξιά.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Μια εκτέλεση κόρνερ του Μασούρα στο 50ο λεπτό βρήκε το κεφάλι του Γκιλιέρμε ο οποίος απείλησε την εστία του Νόιερ, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα μπλόκαρε στημένο του Ποτένσε. Στο 57ο λεπτό ο Παβάρ απομάκρυνε με το κεφάλι σέντρα του Τσιμίκα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ερναντές τραυματίστηκε παραδίδοντας τη σκυτάλη στον Μπόατενγκ.

Στο 62ο λεπτό μια εκτέλεση κόρνερ έφερε σύγχυση στην περιοχή του Ολυμπιακού δίνοντας το δικαίωμα στον Λεβαντόφσκι με προβολή να κάνει το 1-2. Εφτά λεπτά αργότερα ο Γκιλιέρμε με μακρινό σουτ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, ενώ στο 71ο ο Ποτένσε με συρτή μεταβίβαση δεν μπόρεσε να σημαδέψει τον Ελ Αραμπί.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τολισό με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-3, με τον Ολυμπιακό να απαντάει άμεσα καθώς ο Γκιλιέρμε με μακρινό σουτ μείωσε άμεσα σε 2-3. Στο 84ο λεπτό ο Γκνάμπρι έψαξε κάτι θετικό στην αντεπίθεση με τον Τσιμίκα να τον σταματά, τον οποίον δεν μπόρεσε να ξεπεράσει ούτε ο Κοουτίνιο δύο λεπτά αργότερα. Στο 87ο λεπτό ο Ποτένσε ελίχθηκε ανάμεσα από τρεις αντίπαλους ωστόσο το σουτ του σταμάτησε στον Νόιερ με δύο στημένες φάσεις στις καθυστερήσεις να μην φέρνουν την ισοφάριση.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σεμέδο, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (70' Λοβέρα), Καμαρά (88' Ραντζέλοβιτς), Ποντένσε, Μασούρας (80' Γκερέρο), Ελ Αραμπί

Μπάγερν (Ν. Κόβατς): Νόιερ, Αλάμπα, Παβάρ, Ερναντές (59' Μπόατενγκ), Αλκάνταρα, Μαρτίνεθ (46' Τολισό), Κίμιχ, Γκνάμπρι, Κοουτίνιο, Μίλερ, Λεβαντόφσκι.

Σκόρερς: 23' Ελ Αραμπί, 79' Γκιλιέρμε/34', 62' Λεβαντόφσκι, 75' Τολισό

Διαιτητής: Ντάνι Μακέλιε (Ολλανδία)

Κίτρινες κάρτες: Σεμέδο, Ελ Αραμπί/Αλκάνταρα, Νόιερ

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση