Ντούμπλαρε τις νίκες και πάει τελικό, 13 χρόνια μετά η Ίντερ! (vid)

Υπέταξε τη Μίλαν και περιμένει αντίπαλο στην Κωνσταντινούπολη

Αφεντικό ξανά στο Μιλάνο η «Ευρωπαία» Ίντερ!

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι νίκησε για τέταρτη φορά μέσα στη σεζόν την «αιώνια» αντίπαλο και θλιβερή Μίλαν με το γκολ του αρχηγού Λαουτάρο Μαρτίνες στο 74' (1-0) και προκρίθηκε για έκτη φορά στον τελικό του Champions League και πρώτη μετά το 2010 όταν και το κατέκτησε στη Μαδρίτη κόντρα στην Μπάγερν!

Ιστορικός ο Ιντζάγκι που έγινε ο πέμπτος Ιταλός προπονητής που οδηγεί ομάδα από τη χώρα του σε τελικό Champions League μετά τους Κάρλο Αντσελότι, Μαρσέλο Λίπι, Φάμπιο Καπέλο και Μασιμιλιάνο Αλέγκρι!

Στην αντίπερα όχθη «σύννεφα» για τη Μίλαν που έχασε και τον τελευταίο στόχο της με την καρέκλα του Στέφανο Πιόλι να τρίζει για τα καλά μετά και τον αποκλεισμό αλλά και την κάκιστη πορεία στη Serie A.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά σκληρό με την Ίντερ από τη μία να προσπαθεί να πιέσει από νωρίς ώστε να «τελειώσει» την υπόθεση πρόκριση. Η πρώτη τελική καταγράφηκε ωστόσο από πλευράς Μίλαν με τον Ερναντές να έχει στο 5' ένα πολύ καλό σουτ από μακριά και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Οι «νερατζούρι» απάντησαν στο 7' με τον Μπαρέλα να επιχειρεί σουτ λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 11' ήρθε η πρώτη σπουδαία στιγμή του ματς και άνηκε στη Μίλαν. Εξαιρετική ενέργεια του Τονάλι που μπήκε από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, ο Μπραχίμ Ντίας πλάσαρε όμως ο Ονάνα έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε.

Η Ίντερ χρειάστηκε δώδεκα λεπτά για να αντιδράσει και έτσι στο 23' ο Τζέκο μετά τη σέντρα του Νταρμιάν σέρβιρε στον Μπαρέλα με το δεύτερο σουτ του Ιταλού να περνά πάνω από τα δοκάρια. Οι «νερατζούρι» μπορεί να πίεζαν όμως και η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του ματς χάθηκε από τη Μίλαν. Ο Λεάο με τρομερή κούρσα από τα αριστερά, «ισοπέδωσε» με το σώμα τον Νταρμιάν, πάτησε περιοχή και πλάσαρε από δύσκολη γωνία, με την μπάλα να χαϊδεύει το δοκάρι του Ονάνα και να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

H τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε ένα λεπτό αργότερα. Ο Τσαλχάνογλου με επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ έφερε την μπάλα στην περιοχή ο Τζέκο έκανε πολύ επικίνδυνη κεφαλιά, όμως ο Μενιάν με το στήθος απομάκρυνε διατηρώντας το 0-0.

To δεύτερο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα κακό καθώς οι «νερατζούρι» δεν αντιμετώπισαν καμία απειλή από τη Μίλαν η οποία έδειχνε ανήμπορη να απειλήσει. Έτσι η Ίντερ σε μια φάση... ύπνου για την άμυνα των «ροσονέρι» τελείωσαν τη δουλειά με εντολή του αρχηγού Λαουτάρο Μαρτίνες. Όμορφη εναλλαγή της μπάλας του «Il Toro» με τον Λουκάκου εκτέλεση με συρτό σουτ στην κλειστή γωνία του Μενιάν για το τελικό 1-0 που έδωσε «σφράγισε» την επιστροφή στον τελικό έπειτα από 13 χρόνια.

MVP: Δεν θα μπορούσε είναι άλλος εκτός από τον αρχηγό και σκόρερ Λαουτάρο Μαρτίνες! Ο «Il Toro» εκτός από το όμορφο γκολ που πέτυχε στο 74' με το οποίο ουσιαστικά «σφράγισε» την πρόκριση, έδωσε επικές μάχες με τους αμυντικούς της Μίλαν, δέχθηκε αρκετό ξύλο και απέδειξε ότι είναι ο μεγάλος ηγέτης των «νερατζούρι».

Πηγή: sportfm.gr

Η εξέλιξη της αναμέτρησης από την ιστοσελίδα μας:

93' ΤΕΛΟΣ!

90’ Τρία λεπτά μακριά από την Κωνσταντινούπολη η Ίντερ!

89’ Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό.

86’ Δεν μπορούν να αντιδράσουν οι «ροσονέρι».

76’ 1-0 για τους «νερατζούρι» με τον Αργεντινό να συνεργάζεται με το Λουκάκου και να εκτελεί με συρτό δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Μενιάν!

75’ Ο αρχηγός! Λαουτάρο Μαρτίνες τελειώνει την υπόθεση!

74' ΓΚΟΛ για την Ίντερ!

68' Τρομερό πάθος από τους παίκτες και τους οπαδούς της Ίντερ οι οποίοι πανηγυριζουν με την ψυχή τους ένα κερδισμένο άουτ του Ατσέρμπι.

60’ Συμπληρώθηκε μια ώρα παιχνιδιού και η Ίντερ πλησιάζει στην Κωνσταντινούπολη.

54' Έπεσε ο ρυθμός...

50' Σέντρα του Μεσίας από τα δεξιά με το αριστερό πόδι, η μπάλα κατέληξε απευθείας άουτ.

46’ ΕΝΑΡΞΗ ΣΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45’ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ Α’ ΜΕΡΟΥΣ

41' Καλή στιγμή με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να υποδέχεται την μπάλα και να σουτάρει εκτός περιοχής όμως αστόχησε.

38' Απίθανη χαμένη ευκαιρία για τη Μίλαν. Ο Λεάο με τρομερή ατομική ενέργεια από τα αριστερά πάτησε περιοχή πλάσαρε από δύσκολο σημείο και η μπάλα κατέληξε σύριζα άουτ.

30’ Συμπληρώθηκε το πρώτο ημίωρο. Δεν υπάρχει σκορ στο ντέρμπι.

23' Τελική για την Ίντερ με τον Τζέκο να υποδέχεται την μπάλα από τη σέντρα του Νταρμιάν, στη συνέχεια έστρωσε στον Μπαρέλα, όμως το σουτ του Ιταλού χαφ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μενιάν.

16’ Το εντυπωσιακό κορεό των φίλων της Ίντερ

11' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τη Μίλαν! Εξαιρετική ενέργεια του Τονάλι που μπήκε από τα αριστερά γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, ο Μπραχίμ Ντίας πλάσαρε όμως ο Ονάνα έπεσε στην αριστερή του γωνία και μπλόκαρε.

7' Καλή εναλλαγή της μπάλας από την Ίντερ με τον Μπαρέλα τελικό αποδέκτη, όμως το σουτ εκτός περιοχής έφυγε άουτ.

5' Καλή στιγμή για τη Μίλαν με το μακρινό σουτ του Τονάλι να αλλάζει πορεία και να φεύγει άουτ.

1’ ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ!

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ονάνα – Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι – Ντάμφρις, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μκιταριάν, Ντιμάρκο – Τζέκο, Λαουτάρο Μαρτίνες.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν – Καλάμπρια, Τιο, Τομόρι, Ερναντέζ – Τονάλι, Κρούνιτς, Μεσίας– Ντίας, Ζιρού, Λεάο.