Ντιμπάλα...one man show (vid)

Ο Αργεντινός οδήγηση τη Γιούβε στη νίκη

Πιο δύσκολα απ’ ότι περίμενε, αλλά η δουλειά έγινε για την Γιουβέντους. Η Λοκομοτίβ Μόσχας παραλίγο να φέρει πολικές θερμοκρασίες στο Τορίνο, όμως ο Ντιμπάλα ζέστανε για τα καλά την κατάσταση και πήρε μόνος του το ματς για τους μπιανκονέρι, 2-1.

Οι Ρώσοι κατάφεραν να περιορίσουν σημαντικά τα ατού των γηπεδούχων και στο 30΄ τους έκαναν και τη ζημιά στην άμυνα, ανοίγοντας το σκορ με τον Μίραντσουκ. Οι μπιανκονέρι δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους, ο Ρονάλντο έδειχνε εγκλωβισμένος και τα λεπτά κυλούσαν βασανιστικά. Τελικά, η προσωπική ενέργεια ήρθε από τον Ντιμπάλα, ο οποίος με φοβερό σουτ στο 77ο λεπτό «απάντησε» και 149 δευτερόλεπτα αργότερα (79’) πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Άλεξ Σάντρο, νίκησε ξανά τον Γκιγέρμε και χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Σάρι.

Έτσι, η Γιούβε συνεχίζει και μετά το τέλος του πρώτου γύρου στην κορυφή του 4ου ομίλου μαζί με την Ατλέτικο, ενώ η Λοκομοτίβ έμεινε στην 3η θέση με 3 βαθμούς.