«Νόμος» Μέσι και πρόκριση!

Μπαρσελόνα - Νάπολι 3-1

Με τον Μέσι να κάνει τη διαφορά για άλλο έναν αγώνα, η Μπαρτσελόνα κέρδισε με 3-1 την Νάπολι και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «8» όπου και θα αντιμετωπίσει σε μονό αγώνα την «δαιμονισμένη» Μπάγερν. Λενγκλέ, Μέσι και Σουάρες (πέναλτι) τα τέρματα για την Μπαρτσελόνα, μείωσε σε 3-1 ο Ισνίνιε απ’ το σημείο του πέναλτι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά στο παιχνίδι μπήκε η Νάπολι και μόλις στο 2’ λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά. Ο Μέρτενς βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Η απάντηση της Μπαρτσελόνα ήρθε στο 10’ όταν ο Μέσι δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ράκιτιτς, με τον Λενγκλέ να κερδίζει τη κεφαλιά και να γράφει το 1-0. Οι παίκτες της Νάπολι διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ με τον Τσακίρ να δείχνει τη σέντρα μετά τον έλεγχο του VAR. Στο 15’ ο Ράκιτιτς δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Στο 23’ ο Μέσι έκανε τα μαγικά του και έγραψε το 2-0. Αφού πέρασε από, πάτησε περιοχή, βρέθηκε στο έδαφος, σηκώθηκε και ανάμεσα σε δυο χωρίς καλή ισορροπία πλάσαρε σε ένα σημείο που ο Οσπίνα δεν θα μπορούσε να αντιδράσει ποτέ. Στο 31’ ο Μέσι πέτυχε και άλλο τέρμα το οποίο όμως δεν μέτρησε. Συγκεκριμένα ήταν η σέντρα του Ντε Γιονγκ για τον Μέσι, ο οποίος έκανε το κοντρόλ, και πλάσαρε για το 3-0. Το VAR όμως έδειξε παράβαση του Μέσι για χέρι αν και υπάρχουν αρκετές αμφιβολίες όπως και στη φάση του πρώτου τέρματος της Μπαρτσελόνα. Στο 39’ της αναμέτρησης βρέθηκε στο έδαφος ο Κουλιμπαλί και ο Μέσι, με τη φάση να ελέγχεται στο VAR για πέναλτι μιας και την ώρα που προσπάθησε να διώξει ο Κουλιμπαλί έβαλε το πόδι του ο Μέσι και παίκτης της Νάπολι δίνει μια γεμάτη κλωτσιά στον Αργεντίνο. Τα VAR έδειξε πως ήταν πέναλτι με τον Σουάρες να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να πετυχαίνει το 3-0. Η απάντηση της Νάπολι δεν άργησε καθώς στις καθυστερήσεις, ο Ράκιτιτς υπέπεσε σε παράβαση εντός περιοχής στον Μέρτενς, με τον Τσακίρ να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ινσίνιε, που ήταν εύστοχος και έτσι διαμόρφωσε το σκορ στο 3-1. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι βγήκε μπροστά με στόχο να βρει τα δυο τέρματα που χρειαζόταν για την πρόκριση. Στο 50’ έχασε καλή στιγμή με τον Κουλιμπαλί να κερδίζει την κεφαλιά, όμως η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της Μπάρτσα και πέρασε έξω. Στο 53’ ο Καγεχόν έκανε τη μπαλιά από δεξιά, ο Μέρτενς δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και τον Ισνίνιε να κερδίζει μια κεφαλιά που έφθασε εύκολα στα χέρια του Τερ Στέγκεν. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως η Μπαρτσελόνα έλεγχε εύκολα. Γι’ αυτό και η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 70’ όταν ο Ινσίνιε έκανε τη μπαλιά και ο Λοσάνο απείλησε με το κεφάλι, όμως δεν βρήκε στόχο. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μίλικ πέτυχε τέρμα με το κεφάλι, όμως σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ. Στο 84’ ο Λοσάνο κέρδισε μια κεφαλιά από δύσκολη θέση και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής πάτησε περιοχή, δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και έφθασε εύκολα στα χέρια του Τερ Στέγκεν. Μέχρι το φινάλε δεν υπήρξε κάποια άλλη μεγάλη φάση παρά το γεγονός πως η Νάπολι πίεζε αρκετά για να βρει το τέρμα. Ως εκ τούτου το τελικό σφύριγμα βρήκε την Μπαρτσελόνα να πανηγυρίζει την πρόκριση της στους «8» του Champions League.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Μπαρσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Λενγκλέ, Πικέ, Άλμπα, Ντε Γιονγκ, Ρομπέρτο, Ράκιτιτς, Μέσι, Γκριζμάν (Μοντσού 84'), Σουάρες (Φίρπο 92')

Νάπολι: Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρούι, Ντεμ (Λομπότκα 45'), Ρουίθ (Ελμάς 79'), Ζιελίνσκι (Λοσάνο 69'), Καγεχόν (Πολιτάνο 69'), Ινσίνιε (Μίλικ 79'), Μέρτενς

Σκόρερ: Λεγκλέ (11'), Μέσι (23'), Σουάρες (45') / Ινσίνιε (45+4')

Κίτρινες κάρτες: - / Ζιελίνσκι

Κόκκινες κάρτες:  - / -