Νάπολι-Λίβερπουλ 2-0: «Γονάτισε» την πρωταθλήτρια Ευρώπης (vid)

Πισωγύρισμα για την κάτοχο του τροπαίου

Μεγάλη και υπερπολύτιμη νίκη για την Νάπολι καθώς επικράτησε της Λίβερπουλ με 2-0 Σαν Πάολο για την 1η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Champions League. Τα γκολ για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι σημείωσαν οι Μέρτενς και Γιορέντε. Υποψίες για βουτιά του Καγιεχόν στην υπόδειξη του πέναλτι, ωστόσο το VAR δεν ακύρωσε την απόφαση του διαιτητή, σε μια φάση που θα συζητηθεί.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Στο 7ο λεπτό καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή, για την Νάπολι, με τον Φάμπιαν Ρουίζ ο οποίος ανάγκασε τον Άντριαν σε διπλή απόκρουση από αντίστοιχα σουτ. Στο 21ο λεπτό μετά από μπαλιά που βγήκε προς το μέρος του Μανέ, ο Σενεγαλέζος κατέβασε την μπάλα στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά ο καλά τοποθετημένος Μερέτ έσωσε την εστία του. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε κι άλλο, χωρίς ωστόσο να δούμε κάποια αξιόλογη φάση. Στο 37’ ο Σαλάχ επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, το οποίο όμως δεν ανησύχησε τον Μερέτ. Στο 44ο λεπτό ο Μίλνερ έβγαλε την σέντρα, ο Φιρμίνο έπιασε την κεφαλιά, αλλά για λίγο δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στην τελευταία καλή στιγμή του 1ου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Στο 49΄ο Άντριαν πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση, όταν από την σέντρα του Ινσίνιε ο Μέρτενς έκανε την προβολή, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 54’ η Λίβερπουλ βγήκε σε αντεπίθεση με τον Μανέ, ο οποίος είχε τον Σαλάχ στο πλευρό του, αλλά η πάσα του ήταν κακή και έχασε την ευκαιρία να απειλήσει. Στο 65’, μετά από λάθος του Μανωλά, ο Σαλάχ έπιασε ωραίο σουτ εντός περιοχής, ωστόσο ανάγκασε τον Μερέτ σε εξίσου ωραία απόκρουση. Στο 74ο λεπτό, ο Φιρμίνο έδωσε πολύ ωραία στον Μανέ, αυτός έκανε το σουτ, αλλά ο Μερέτ φώναξε και πάλι παρών. Στο 81΄ο Ρόμπερτσον ανέτρεψε τον Καγιεχόν μέσα στην περιοχή και ο Μέρτενς νίκησε τον Άντριαν από τα 11 βήματα, κάνοντας το 1-0 για την Νάπολι. Στο 92’ μια τραγική πάσα του Φαν Ντάικ προς τα πίσω, έδωσε την ευκαιρία στον Γιορέντε να πλασάρει τον Άντριαν για το 2-0. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η Νάπολι πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη.

Διακριθέντες:

Νάπολι: Πολύ καλό ματς αμυντικά για τους γηπεδούχους, περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό τις επιθέσεις της Λίβερπουλ, με κορυφαίο τον αξεπέραστο και σήμερα Κουλιμπαλί.

Λίβερπουλ: Ο Άντριαν πραγματοποίησε σημαντικές επεμβάσεις, βρήκε την μπάλα στο πέναλτι του Μέρτενς αλλά δεν κατάφερε να τον σταματήσει. Εξαιρετικό ματς από τον Φαμπίνιο στο χώρο του κέντρου.

Απογοήτευσαν:

Νάπολι: Κάποια λάθη του Μανωλά παραλίγο να κοστίσουν στην ομάδα του.

Λίβερπουλ: Η αλήθεια είναι πως η επιθετική τριάδα της ομάδας δεν εντυπωσίασε ιδιαίτερα, με τους Μανέ-Φιρμίνο-Σαλάχ να έχουν μια μέτρια βραδιά. Τραγικό λάθος του Φαν Ντάικ στο τέλος που οδήγησε στο 2ο γκολ της Νάπολι.

Κοουτσάρισμα:

Νάπολι (Αντσελότι): Μεγάλη και σημαντική νίκη για την ομάδα του που δίνει ώθηση για την συνέχεια.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Όπως πέρσι έτσι και φέτος η ομάδα του φεύγει ηττημένη από το Σαν Πάολο. Βλέπει την συνέχεια και το ματς με την Τσέλσι.

Διαιτησία ( Φέλιξ Μπριχ)Δύσκολη περίπτωση η φάση του πέναλτι, μοιάζει πιο πολύ με βουτιά του Καγιεχόν

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορένζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρούι, Καγιεχόν, Άλαν (Ελμάς 75'), Ρουίζ, Ινσίνιε (Ζιελίνσκι 66'), Μέρτενς, Λοζάνο (Γιορέντε 68').

Λίβερπουλ: Αντριάν, Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Μίλνερ (Βαϊνάλντουμ 66'), Χέντερσον (Σακίρι 87'), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο.

Σκόρερς: Μέρτενς, Γιορέντε /-

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Ρόμπερτσον, Μίλνερ