Ναι, κάποτε επικρατεί και το αντιποδόσφαιρο

Όπως πολύ καλά δήλωσε ο Κλοπ «Welcome to Anfield»!

Να ξεχάσει το συντομότερο δυνατό την ήττα από την Ατλέτικο θα θέλει η Λίβερπουλ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επέστρεψε την περασμένη Τρίτη στο Wanda Metropolitano, εκεί όπου κατέκτησε την 6η της κούπα του Champions League, για την φάση των «16» της διοργάνωσης.

Ένα γρήγορο γκολ ήταν αρκετό για την Ατλέτικο Μαδρίτης, για την οποία οι επιθέσεις της σταμάτησαν στο 4', όταν ο Σαούλ έκανε το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Έπειτα, η ομάδα του Σιμεόνε φρόντισε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και το έκανε σχετικά εύκολα, αφού κάτι τέτοιο είναι βούτυρο στο ψωμί για τον Αργεντινό τεχνικό.

Η πρωτοπόρος της Premier League έχασε μια μάχη, όχι όμως και τον πόλεμο κι αυτό είναι κάτι που γνωρίζει πολύ καλά ο Γερμανός τεχνικός της ομάδας αφού το ξεκαθάρισε στις δηλώσεις του μετά το ματς, αναφέροντας χαρακτηριστικά «Οπαδοί της Ατλέτικο που μπορείτε να πάρετε εισιτήριο... Καλωσήρθατε στο Άνφιλντ. Τα συναισθήματα πάντα είναι σημαντικό κομμάτι. Είδαμε ότι ήταν καθαρά υπέρ της Ατλέτικο, αλλά ανυπομονώ για τον δεύτερο αγώνα. Μιλάμε για την δύναμη του «Άνφιλντ» και είδαμε τώρα την δύναμη που δίνει ένα γεμάτο γήπεδο. Είναι... ημίχρονο και χάνουμε 1-0. Το δεύτερο ημίχρονο θα το παίξουμε στο γήπεδο μας και θα το νιώσουν».

Περιττό να κάνουμε αναφορά για τις αντιδράσεις των παικτών της Ατλέτικο μετά την λήξη του αγώνα αλλά και την επόμενη μέρα, όπου πανηγύρισαν σαν να έχουν ήδη προκριθεί. Κάτι παρόμοιο έγινε και πέρσι (θυμηθείτε το χατ-τρικ του Κριστιάνο)...