Μυθική αυτοκτονία για την... λίγη Ίντερ

Έμεινε στο 0-0 με την Σαχτάρ και έμεινε εκτός Ευρώπης

Αποδείχτηκε πολύ λίγη η Ίντερ... Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε έπαιζε τελικό πρόκρισης για δεύτερη σερί χρονιά την τελευταία αγωνιστική, αλλά κατάφερε να βγάλει και πάλι νοοτροπία looser, να μείνει στο 0-0 με την Σαχτάρ Ντόνετσκ και εκτός Ευρώπης τερματίζοντας στην 4η θέση!

Η Ρεάλ Μαδρίτης από την άλλη μεριά έκανε το καθήκον της επικρατώντας με 2-0 της Γκλάντμπαχ, με τους Ισπανούς να περνάνε πρώτοι και οι Γερμανοί δεύτεροι!

Ίντερ - Σαχτάρ Ντόνετσκ 0-0

Τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα είχε η Ίντερ από το ξεκίνημά του, ωστόσο αδυνατούσε να σκοράρει. Δοκάρι ο Λαουτάρο στο ξεκίνημα, χαμένες ευκαιρίες από τον Αργεντινό, τον Λουκάκου και τον Μπαρέλα συνέθεσαν το σκηνικό του πρώτου μέρους, με την Ίντερ να φτιάχνει δέκα τελικές, με την μία από αυτές να βρίσκει εστία!

Ο ταλαντούχος Τρουμπίν είχε αντικαταστήσει τον Πιάτοφ κάτω από τα δοκάρια, είχε πάρει φανέλα βασικού και έδειχνε ότι ο Λουίς Κάστρο έκανε καλά που τον εμπιστεύτηκε. Σταμάτησε με εντυπωσιακή επέμβαση τον Λουκάκου στην επανάληψη και δύο φορές τον Έρικσεν που μπήκε στο... 85' από τον Κόντε που ήταν σε σύγχυση στον πάγκο, με την μεγαλύτερη ευκαιρία όλων να έρχεται στο 90ο λεπτό όταν ο Σάντσες έπιασε την κεφαλιά που πήγαινε στην εστία και σταμάτησε στον... Λουκάκου, με το 0-0 να παραμείνει στα 8 λεπτά των καθυστερήσεων.

Ρεάλ Μαδρίτης - Γκλάντμπαχ 2-0

Καθάρισε από... ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης! Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά οι Μαδριλένοι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα απέναντι στην Γκλάντμπαχ και με το 2-0 προκρίθηκαν ως πρώτοι στην επόμενη φάση!

Ο Γάλλος με ωραία κεφαλιά μετά την ασίστ του Λούκας Βάσκεθ άνοιξε το σκορ για την Ρεάλ Μαδρίτης στο 9', με τον Γάλλο να κάνει δύο τα τέρματά της στο 31ο λεπτό με πανομοιότυπο τρόπο αλλά μετά από σέντρα του Ροδρίγο. Λίγο νωρίτερα βέβαια, οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει φτάσει πολύ κοντά στο γκολ όμως ο Πλεά είχε χάσει τεράστιο τετ-α-τετ. Οι γηπεδούχοι δεν κατέβασαν ταχύτητα, είχαν περιορίσει τους Γερμανούς αλλά δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς ταδίχτυα είτε γιατί ο Ζόμερ έκανε μεγάλες επεμβάσεις, είτε γιατί Ράμος και Μπενζεμά σημάδεψαν τα δοκάρια με το 2-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.