Μπενφίκα-Φενέρμπαχτσε 1-0: Προβάδισμα με Σέρβι (vid)

Όποια ομάδα περάσει στα πλέι οφ, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Σπαρτάκ

Η Μπενφίκα νίκησε με ΄1-0 την Φενέρμπαχτσε στην Πορτογαλία και απόκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Φράνκο Σέρβι στο 69ο λεπτό.

Οι Πορτογάλοι που είχαν κάτω από τα δοκάρια τους, τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο ήταν ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έστω και με το ελάχιστο σκορ, πήραν τη νίκη. Θυμίζουμε πως όποια ομάδα προκριθεί απ’ αυτό το ζευγάρι στην επόμενη φάση, θα συναντήσει τον νικητή του ΠΑΟΚ-Σπαρτάκ Μόσχας.

Η γηπεδούχος μετά το πρώτο εικοσάλεπτο κατάφερε να κυριαρχήσει στον αγώνα και μετά από δύο καλές στιγμές με τον Φερνάντες, είχε την μεγάλη ευκαιρία με τον Σάλβιο στο 32’ να ανοίξει το σκορ, ενώ στο 36’ ήταν η σειρά του Αντρέ Αλμέιδα να δοκιμάσει την τύχη του και να αστοχήσει.

Η Μπενφίκα μπήκε δυνατά και στην επανάληψη με τον Σάλβιο να δοκιμάζει τα αντανακλαστικά του Βολκάν που απέκρουσε, ενώ στο 59’ ο Πίτσι αστόχησε στην προσπάθεια του. Τελικά στο 69’ μετά από σέντρα του Σάλβιο, η μπάλα έφτασε στον Σέρβι που με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Βολκάν και έκανε το 1-0.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αλμέιδα, Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλντο, Πίζι, Φέισα, Φερνάντες, Σάλβιο (75' Ζίβκοβιτς), Φερέιρα (63' Καστίγιο), Σέρβι

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Βολκάν, Ίσλα, Νόισταντερ, Σκρτελ, Αλί Καλντιρίμ, Έλμας, Τοπάλ, Ντιράρ (87' Αλιτζί), Ζιουλιάνο, Βαλμπιενά (61' Εκιτζί), Ποτούκ (74' Σολδάδο)

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση