Μπαρτσελόνα-Ίντερ 2-1: ΜΑΓΙΚΟΣ Σουάρες...το γύρισε μόνος!

Ο Ουρουγουανός την «πήρε από το χέρι» και την οδήγησε στην ανατροπή

Από ένα ημίχρονο για τις δύο ομάδες. Πλέον η ομάδα του Βαλβέρδε φιγουράρει στην πρώτη θέση μαζί με την Ντόρτμουντ με 4 βαθμούς.

‘Α ημίχρονο:

Με το «καλημέρα» στο ντέρμπι η Ίντερ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους ανοίγοντας τον δίχτυ του σκορ. Μετά από λάθος γύρισμα του Μπουσκέτς, ο Μαρτίνες κέρδισε την μπάλα και πλάσαρε επιτυχώς τον Τερ Στέκεν.

Η Μπαρτσελόνα ξύπνησε κάπου κοντά στο 15ο λεπτό. Με τρεις τελικές φάσεις από τους Μπουσκετς, Μέσι και Γκριεζμάν απείλησε την ομάδα του Κόντε. Ουσιαστικά το δεκάλεπτο 15-25 ήταν δικό της, τόσο σε κατοχή μπάλας όσο και σε τελικές προσπάθειες.

Η Ίντερ στα εναπομείναντα είκοσι λεπτά έκλεισε σωστά τις γραμμές, είχε συνοχή και δυσκόλευε τους Καταλανούς να επιτεθούν. Παίζοντας έξυπνα και βγαίνοντας στην «κόντρα – επίθεση» έχασε τρεις κλασικές φάσεις για να βάλει «ταφόπλακα» στα όνειρα των Καταλανών για νίκη. Αρχικά ο Μπαρέλά με πλασέ, ο Σάντσι με φαλτσαριστό σουτ και η κεφαλιά του Μαρτίνες δυσκόλεψαν τον κίπερ της Μπάρτσα.

Εν τέλει, η Μπαρτσελόνα μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας και να έκανε περισσότερες τελικές προσπάθειες ωστόσο ήταν άστοχες. Από την άλλη η Ίντερ είχε την ουσία και στις αντεπιθέσεις μπορούσε να σκοράρει και άλλα γκολ.

‘Β ημίχρονο:

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου. Ένα 45λεπτο μόνο Μπαρτσελόνα. Ο Βαλβέρδε έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Βιδάν, ο οποίος αποδείχτηκε χρυσή αλλαγή. Στο 57’ έβγαλε την μπαλιά στον Σουάρες, ο οποίος με ένα εκπληκτικό βολ πλανέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του κίπερ της Ίντερ. Η Ίντερ δεν αντέδρασε ποτέ. Άξιο απορίας το γιατί ήταν τόσο παθητική – αμυντική. Όσο ο χρόνος περνούσε οι Καταλανοί έλεγχαν το ματς. Όταν ο Ντεμπελέ πέρασε στην θέση του Γκριεζμάν η διαφορά ταχύτητας των δύο ομάδων φάνηκε περισσότερο. Στο 85ο λεπτό μια μαγική ατομική ενέργεια του Μέσι ήταν αρκετή για να αλλάξει τα δεδομένα. Ο Αργεντινός έδωσε την ασίστ στον Σουάρες ο οποίος έδειξε την κλάση του και με σχετική ηρεμία πλάσαρε γυρίζοντας το ματς. Φοβερή ανατροπή για τους γηπεδούχους. Νίκη ψυχολογίας για την συνέχεια.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Ρομπέρτο, Λενγκλέτ, Άρτουρ,  Μπούσκετς, Ντε Γιονγκ, Σουάρες, Γκριεζμάν, Μέσι.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Αντόνιο Καντρέβα, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Σένσι, Ασαμόα, Μαρτίνες, Αλέξις Σάντσες.

Σκόρερς: Μαρτίνες 2' , Σουάρες 57'

Κίτρινες Κάρτες:  Μπαρέλα 5', Γκριεζμάν 8' , Πικέ 21'

Κόκκινες Κάρτες: -/-

Διαιτητής: Νταμίρ Σκομίνα (Σλοβένος)

MVP: Αδιαμφησβήτητα man of the match είναι ο Λουίς Σουάρες με τα δύο γκολ που σημείωσε. Ο Ουρουγουανός έδειξε την κλάση του ως σέντερ φορ.

Όσο αφορά την Ίντερ πολύ καλή η παρουσία του Σένσι. Είχε συμμετοχή σε όλες τις φάσεις των φιλοξενουμένων.

Κοουτσάρισμα: Το πρώτο ημίχρονο ο Κόντε παρέδωσε μάθημα προπονητικής στον Βαλβέρδε. Δεν είναι υπερβολή. Ο κόουτς της Ίντερ με μαεστρικό τρόπο έκλεισε την Μπαρτσελόνα και τα ατού της, το 3-5-2 ήταν το «κλειδί» της επιτυχίας για το ‘Α ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο κάπου το έχασε, έδωσε χώρο στην Μπαρτσελόνα, η οποία την τιμώρησε. Οι αλλαγές του Βαλβέρδε στο Β’ ημίχρονο έκαναν την διαφορά. Ίσως κάπου να κουράστηκαν - φοβήθηκαν οι παίκτες της Ίντερ.