Μίλαν-Ίντερ: Προιστορία στο Champions League και το ρεκόρ του 2002-03

Το ντέρμπι ντέλλα Μαντονίνα

Μετά από αρκετά χρόνια και συγκεκριμένα από την σεζόν 2002-03 συναντάμε δύο ιταλικές ομάδες στα ημιτελικά του Champions League. Μίλαν και Ίντερ βρέθηκαν ξανά μαζί, με την πρώτη να είναι αυτή που είχε πάρει το χρυσό εισιτήριο για τον τελικό. Και εκεί, όμως, η Μίλαν έδωσε έναν ακόμη ιταλικό εμφύλιο και είχε κερδίσει το τρόπαιο κόντρα στην Γιουβέντους, σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στα πέναλτι (3-2) μετά το ισόπαλο 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Στον ημιτελικό το πρώτο παιχνίδι είχε, όπως και απόψε (10/5), τυπικά γηπεδούχο τη Μίλαν. Το παιχνίδι ήρθε ισόπαλο (0-0) αφήνοντας ανοιχτή τη πρόκριση. Στην ρεβάνς η Ίντερ τυπικά υποδέχθηκε (καθώς αγωνίζονται στο ίδιο γήπεδο) τη Μίλαν με το παιχνίδι να τελειώνει 1-1 χάρη στα γκολ των Σεφτσένκο στο 45' και Μάρτινς στο 84'. Η Μίλαν πέρασε στον τελικό καθώς τότε μετρούσε το εκτός έδρας γκολ, με την Ίντερ να μην κατορθώνει να βρει το χρυσό δεύτερο γκολ της ανατροπής.

Οι δύο ομάδες έχουν ξανά βρεθεί αντίπαλοι στο Champions League σε μια ακόμα νοκ-αουτ φάση. Τη σεζόν 2004-2005, Μίλαν και Ίντερ βρέθηκαν αντιμέτωπες στους «8» της διοργάνωσης. Σε εκείνη τη σειρά αγώνων, το έργο της Μίλαν ήταν αρκετά πιο εύκολο καθώς επικράτησε με 2-0 στον πρώτο αγώνα, χάρη στα γκολ των Σταμ και Σεφτσένκο, ενώ στη ρεβάνς υπέταξε την Ίντερ ξανά με γκολ του Σεφτσένκο σε ένα ματς που δεν τελείωσε ποτέ, αφού στο 73ο λεπτό οι οπαδοί της Ίντερ διέκοψαν το παιχνίδι, πετώντας καπνογόνα στον τερματοφύλακα της Μίλαν Ντίντα.

Η Μίλαν μετρά 2 νίκες και 2 ισοπαλίες, λοιπόν, κόντρα στην Ίντερ στο Champions Leagueμ ενώ οι «νερατζούρι» δεν έχουν νίκη. Η Ίντερ μετρά 3 κατακτήσεις Champions League ενώ η Μίλαν 7, τα οποία την καθιστούν δεύτερη πιο επιτυχημένη ομάδα στον θεσμό μετά την Ρεάλ Μαδρίτης.

Πηγή: sport-fm.gr

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση