Μια «ζωγραφιά» ήταν αρκετή (vid)

Η Γιουβέντους πήρε δύσκολα τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Ατλέτικο

Σε ένα εξαιρετικά ''φτωχό'' παιχνίδι, η Γιουβέντους πήρε δύσκολα τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης, χάρη σε μία απίθανη απευθείας εκτέλεση φάουλ του «χόγια».

Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν υπερβολικά στη δημιουργία, έχοντας ελάχιστες καλές στιγμές. Τελικά χάρη σε μία απίθανη έμπνευση του Πάουλο Ντιμπάλα, οι «μπιανκονέρι» κλείδωσαν την πρόκριση, ενώ οι «ροχιμπλάνκος» θέλουν μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική για να κρατούν την τύχη στα χέρια τους.

Η Γιουβέντους είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 9' με τον Ντιμπάλα να γυρίζει ωραία και να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Όμπλακ απέκρουσε. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών η Ατλέτικο είχε καλή στιγμή με κοντινή κεφαλιά του Σαούλ που πέρασε λίγο έξω, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σούταρε, αλλά ο Σέζνι απέκρουσε. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι «μπιανκονέρι» άνοιξαν το σκορ με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιμπάλα, μόλις ένα-δύο μέτρα μέσα από την τελική γραμμή του γεπεδου!

Η Ατλέτικο είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 50' με δυνατό σουτ του Σαούλ μέσα από την περιοχή, μετά από κόρνερ του Τρίπιερ, που απέκρουσε ο Σέζνι. Στο 67' η Γιουβέντους είχε τεράστια ευκαιρία με τον Μπερναντέτσκι να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Όμπλακ.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Ντε Σίλιο, Μπεντανκούρ (86' Κεντίρα), Πιάνιτς, Ματουιντί, Ντιμπάλα ( 76' Ιγκουαΐν), Ράμσεϊ (63' Μπερναντέτσκι), Ρονάλντο

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Όμπλακ, Τρίπιερ, Φελίπε, Ερμόσο, Λοντί (64' Λεμάρ), Σαούλ, Έκτορ Ερέρα (60' Κορέα), Τόμας, Κόκε, Μοράτα, Βιτόλο (53' Ζοάο Φέλιξ)