Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης η Τσέλσι χωρίς καν να... ιδρώσει

Νίκη στο Ντραγκάο για τους «μπλε»

Η Τσέλσι επιβλήθηκε 2-0 της τυπικά γηπεδούχου Πόρτο στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» της Σεβίλλης στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό και πήρε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στους «4» της διοργάνωσης. Η ρεβάνς θα λάβει χώρα σε έξι ημέρες (Τρίτη, 13/4) στο ίδιο γήπεδο.

Σκόρερ για τους νικητές, που δεν ανέβασαν σε κανένα σημείο του ματς ταχύτητα, ο Μάουντ στο 32', με υπέροχη ατομική ενέργεια, και ο Τσίλγουελ στο 85'. Κόστισε εμφανέστατα στους Πορτογάλους η απουσία δύο παικτών από τους κομβικότερους στο ρόστερ, των Σέρτζιο Ολιβέιρα και Ταρέμι.

Στο μυαλό του κόουτς

Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο ξεκίνησε για την Πόρτο με σχηματισμό 4-4-2 και τους: Μαρτσεσίν στο τέρμα - Μαναφά, Πέπε, Μπεμπά, Zαϊντού στην άμυνα - Γκρούγιτς, Ουρίμπε, Οτάβιο, Koρόνα στο χώρο του κέντρου - Λουίς Ντίας, Μαρεγκά στην επίθεση.

Από την άλλη, ο Τόμας Τούχελ ξεκίνησε για την Τσέλσι με σχηματισμό 3-4-3 και τους: Μεντί στα γκολποστ - Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ τριάδα στα μετόπισθεν - μποστά από τους τρεις τους Τζέιμς, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Τσίλγουελ - και τους Μάουντ, Βέρνερ, Χάβερτς επιθετική τριάδα χωρίς καθαρό σέντερ φορ.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Πόρτο παραχώρησε την κατοχή της μπάλας στην Τσέλσι και περίμενε πίσω από τη μπάλα. Ωστόσο, μετά το πρώτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε, με τους Πορτογάλους να είναι αυτοί που φτάνουν με μεγαλύτερη συχνότητα στην αντίπαλη περιοχή.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μάλιστα είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Στο 12' ο Ουρίμπε έπιασε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι.

Στο 24', ο Οτάβιο λίγο έλειψε να πετύχει ένα φοβερό γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, το οποίο ο Μεντί κατάφερε να διώξει με δυσκολία και λίγο αργότερα (28') ο ίδιος παίκτης μπήκε με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή, αλλά ένα κακό κοντρόλ του στέρησε τη δυνατότητα να απειλήσει περισσότερο.

Κόντρα στη ροή που είχε το ματς από το 10ο λεπτό και μετά, με το μομέντουμ να είναι υπέρ της Πόρτο, η Τσέλσι προηγήθηκε στο 32' χάρη σε φανταστική ενέργεια του Μέισον Μάουντ, στην πρώτη τελικής της προσπάθεια: ο 22χρονος Άγγλος υποδέχθηκε την μπάλα εκτός περιοχής, με μια πιρουέτα και ένα άγγιγμα με το τακουνάκι την έστρωσε μπροστά του μέσα στην περιοχή και νίκησε με ιδανικό τελείωμα τον Μαρτσεσίν για το 0-1.

Την τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου την είχαν οι γηπεδούχοι στο 43' , όταν ο Πέπε πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, αλλά ο Μεντί ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε εκ νέου σε κόρνερ.

Η πρώτη αξιόλογη φάση στο δεύτερο μέρος ήρθε από πλευράς Τσέλσι, με τον Βέρνερ να παίρνει την κεφαλιά στο 47' έπειτα από ωραία σέντρα του Μάουντ, αλλά την μπάλα να φέυγει πάνω από το δοκάρι.

Από εκείνη τη στιγμή και για ένα δεκάλεπτο, η Πόρτο άσκησε έντονη πίεση στους Λονδρέζους, φτάνοντας δύο φορές κοντά στο γκολ: στο 51' ο Μαρεγκά βρέθηκε τετ α τετ με τον Μεντί, αλλά σε πλάγια θέση, και το πλασέ του αποκρούστηκε από τον γκολκίπερ της Τσέλσι σε κόρνερ. Λίγο αργότερα (στο 57') ο Λουίς Ντίας έπιασε φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 64' ήταν σειρά της Τσέλσι να απειλήσει, όταν Αθπιλικουέτα πήρε από πλεονεκτική θέση την κεφαλιά, αλλά αστόχησε απελπιστικά, ενώ στο 69' το σουτ εντός περιοχής του Μαρεγκά ήταν αδύναμο και κατέληξε αργά -αργά στην αγκαλιά του Μεντί.

Γύρω στο 70ο λεπτό η Πόρτο φάνηκε ότι είχε αρχίσει να χάνει δυνάμεις, ειδικά κομβικοί παίκτες όπως ο Οτάβιο. Έτσι, ουσιαστικά δεν απείλησε ξανά μέχρι τη λήξη του ματς.

Αυτή που απείλησε και μάλιστα με επιτυχία ήταν η Τσέλσι, η οποία προειδοποίησε στο 84' με τον Πούλισικ (δοκάρι στην αντεπίθεση) και «χτύπησε» ένα λεπτό αργότερα με τον Τσίλγουελ: στο 85' ο Κορόνα έκανε τραγικό λάθος στην άμυνα χάνοντας την μπάλα, ο Άγγλος πάικτης έκλεψε, μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Μαρτσεσίν και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και η Τσέλσι πήρε το σκορ που της επιτρέπει να πάει στη ρεβάνς της Τρίτης (13/4) με τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά.