Λίβερπουλ – Μπαρτσελόνα 4-0: Impossible is nothing! (vid)

Οι Ρέντς, με μία ανατροπή που θα μείνει στην ιστορία, εξασφάλισαν το εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ

Σε έναν αγώνα ο οποίος θα γραφτεί στην ιστορία του ποδοσφαίρου, η Λίβερπουλ πέτυχε απόψε μια τεράστια εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Μπαρτσελόνα, ανατρέποντας το 3-0 του Α΄ αγώνα και εξασφαλίζοντας θέση για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ που θα διεξαχθεί την 1η Ιουνίου στο Ουάντα Μετροπολιτάνο. Στο 7ο λεπτό ο Οριγκί πέτυχε το 1-0, σκορ που έμεινε μέχρι την ανάπαυλα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά σκοράροντας δυο γκολ μέσα σε ένα δίλεπτό με δράστη τον Βαϊνάλντουμ (54΄, 55΄), για να έρθει στο 79΄ και πάλι ο Οριγκί να ολοκληρώσει τον θρίαμβό.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τον αγώνα η Λίβερπουλ καθώς μόλις στο 7ο λεπτό και στην 1η φάση που βρήκε στο ματς κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μανέ έδωσε εντός περιοχής στον Χέντερσον που σούταρε και ανάγκασε τον Τερ Στέγκεν να διώξει χαμηλά για να έρθει ο Οριγκί να πλασάρει εύστοχα για το 1-0. Η απάντηση της Μπάρτσα ήρθε στο 15΄ όταν ο Κουτίνιο έδωσε από πλάγια θέση εκτός περιοχής στον Μέσι που πλάσαρε φαλτσαριστά με την μια για να διώξει δύσκολα ο Άλισον. Στο 18΄ ένα καλό πλασέ του Κουτίνιο, απέκρουσε στην γωνία του ο Άλισον. Ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ των Καταλανών, η μπάλα στρώθηκε στον Μέσι που σούταρε με την μία για να στείλει την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Στο 23ο λεπτό ο Ρόμπερτσον εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής, όμως ο Τερ Στέγκεν ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με καλό ρυθμό, χωρίς όμως να υπάρξει κάποια ευκαιρία από τις δυο ομάδες. Φτάσαμε μέχρι το 43΄ για να δούμε την επόμενη καλή στιγμή. Το καλό σουτ του Ρόμπερτσον εκτός περιοχής, χτύπησε σε αντίπαλα πόδια πριν καταλήξει λίγο έξω από την εστία της Μπαρτσελόνα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρομπέρτο έκλεψε από τον Σακίρι και έδωσε εκτός περιοχής στον Μέσι που σημάδεψε χαμηλά την αριστερή γωνιά του Άλισον, αλλά η προσπάθειά του έφυγε δίπλα από την εστία. Η τελευταία φάση του Α΄ μέρους ανήκε στην Μπάρτσα και ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η εξαιρετική πάσα του Μέσι έβγαλε τον Άλμπά μπροστά από τον Άλισον, όμως ο κίπερ των Ρεντ έσωσε με τα χέρια το σκάψιμο που επιχείρησε ο Ισπανός μπακ.

Β΄ Ημίχρονο: Όπως μπήκε στον αγώνα, έτσι ξεκίνησε και το Β΄ μέρος η Λίβερπουλ. Οι Ρεντς βρήκαν φάσεις και έφτασαν μέσα σε ένα δίλεπτό να φέρουν το παιχνίδι σε σκορ παράτασης. Στο 51΄έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Βαν Ντάικ έκανε το τακουνάκι εντός περιοχής εντός της μικρής περιοχής, όμως ο Τερ Στέγκεν έσωσε. Η απάντηση της Μπάρτσα ήρθε δυο λεπτά αργότερα όταν ο Σουάρες δέχτηκε κάθετη πάσα εντός περιοχής και πλάσαρε τον Άλισον, αλλά ο Βραζιλίάνος έπεσε και μάζεψε. Στο 54ο λεπτό ήρθε το 2-0. Οι γηπεδούχοι έκλεψαν από δεξιά, ο Άρνολντ έκανε την συρτή σέντρα εντός περιοχής όπου ο Βαϊνάλτουμ ήρθε σαν σίφουνας να να πλασάρει χαμηλά για το 2-0. Πριν καταλάβει η αντίπαλός της τι έχει γίνει, η ομάδα του μεγάλου λαμανιού βρήκε και άλλο γκολ, ένα λεπτό αργότερα. Ο Βαϊνάλντουμ, έπειτα από σέντρα στην περιοχή, έπιασε εξαιρετική κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ψηλά στην γωνία του Τερ Στέγκεν για το 3-0. Στο 68΄ ο Μέσι κατέβασε με το στήθος από πλάγια θέση εντός περιοχής και έκανε το χαμηλό σουτ το οποίο όμως απέκρουσε στην κλειστή του γωνιά ο Άλισον. Στο 77΄ ένα μακρινό σουτ του Άρνολντ έφυγε πολύ πάνω από την εστία. Στο 79ο λεπτό ο θρίαμβός για την Λίβερπουλ ολοκληρώθηκε. Ο Άρνολντ εκτέλεσε το κόρνερ πιάνοντας στον ύπνο τους αμυντικούς της Μπαρτσελόνα για να σουτάρει ο Οριγκί εντός περιοχής και να κάνει το απίστευτο 4-0. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, στην τελευταία φάση του ματς, ο Σακίρι έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής όμως έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Κοουτσάρισμα:

Κλοπ (Λίβερπουλ): Οι τραυματισμοί των Σαλάχ, Φιρμίνιο και Κεϊτά σε συνδυασμό με την αλλαγή πλάνου που είχε στο μυαλό του ο Κλόπ, τον ανάγκασαν να προχωρήσει σε τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι του Καμπ Νου. Στο 4-3-3 του Γερμανού προστέθηκαν οι Άρνολντ, Χέντερσον, Οριγκί και Σακίρι. Μπήκαν δυνατά οι Ρεντς και προηγήθηκαν. Στην συνέχεια, μέχρι τη λήξη του Α΄ μέρους έβαλαν πίεση και προσπάθησαν με μπαλιές στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και γρήγορες αντεπιθέσεις, μετά από κλέψιμο, να βρουν σε ανισορροπία τους αντιπάλους τους. Στην επανάληψη το πλάνο λειτούργησε σε φοβερό βαθμό και με το σπρώξιμο του κόσμου ήρθε η μεγάλη νίκη.

Βελβέρδε (Μπαρτσελόνα): Την ίδια ενδεκάδα που παράταξε πριν μία εβδομάδα έστησε το Άνφιλντ ο Βαλβέρδε, με τους Σουάρες και Μέσι να αποτελούν τους δυο παίχτες της κορυφής στο 4-4-2. Δεν ήταν άσχημη η εικόνα της Μπαρτσελόνα στο Α΄ μέρος, καθώς ξεπέρασε το αρχικό σοκ που δέχτηκε και ισορρόπησε το παιχνίδι, βρίσκοντας φάσεις για να σκοράρει. Στο Β΄ μέρος όμως αυτό που συνέβη δεν περιγράφεται. Οι ποδοσφαιριστές της Μπάρτσα έχασαν κάθε ίχνος συγκέντρωσης στα αμυντικά τους καθήκοντα, ενώ και επιθετικά το μόνο έχουν να επιδείξουν είναι των δυο σουτ των Σουάρες και Μέσι.

Διακριθέντες:

Λίβερπουλ: Απίστευτη εμφάνιση από τους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων που έδειξαν από την αρχή την θέληση και την πίστη τους για την ανατροπή. Επιλέγοντας μερικούς, αυτοί που ξεχώρισαν και έκαναν την διαφορά ήταν ο Άρνολντ που μοίρασε δυο ασσίστ και οι Βαϊνάλντουμ και Οριγκί που πέτυχαν από δυο γκολ.

Μπαρτσελόνα: Πολύ καλή εμφάνιση για τον Βιντάλ στο Α΄ μέρος καθώς πάλεψε, είχε πολλά τρεξίματα και κλεψίματα, όμως στην επανάληψη χάθηκε μαζί με τους υπόλοιπους.

Απογοητεύσαντες:

Λίβερπουλ: Δεν υστέρησε κανείς από την Λίβερπουλ.

Μπαρτσελόνα: Πολλοί από τους ποδοσφαιριστές των Καταλανών δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους. Άδικο να εστιάσουμε σε συγκεκριμένους. Περισσότερα ανέμεναν οι φίλοι της Μπάρτσα από Σουάρες και Κουτίνιο.

Διαιτησία: Ίσως το μοναδικό σοβαρό λάθος του Τσακίρ να ήταν η μη υπόδειξη πέναλτι στον Μανέ σε ανατροπή του από τον Ρομπέρτο στα αρχικά στάδια του αγώνα.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ, Μάτιπ, Βαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (Βαϊνάλτουμ 46΄), Φαμπίνιο, Χέντερσον, Μίνλερ, Σακίρι (Στάριτζ 90΄), Μανέ, Οριγκί (Γκόμες 85΄).

Μπαρτσελόνα (Βελβέρδε): Τερ Στέγκεν, Άλπα, Λενγκλέτ, Πικέ, Ρομπέρτο, Μπούσκετς, Ράκιτιτς (Μάλκομ 80΄), Βιντάλ (Άρθουρ 74΄), Κουτίνιο (Σεμέδο 60΄), Μέσι, Σουάρες.

Σκόρερ: Οριγκί (7΄, 79΄), Βαϊνάλντουμ (54΄, 55΄) / -

Κίτρινες κάρτες: Φαμπίνιο, Μάτιπ / Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Σεμέδο

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Τσουνέιτ Τσακίρ (Τουρκία)