Λίβερπουλ πέντε αστέρων και ενός... Ζότα (vid)

Πέρασε σα σίφουνας από το «Gewiss Stadium» του Μπέργκαμο

Με τον Ντιόγκο Ζότα να πετυχαίνει χατ-τρικ, η Λίβερπουλ πέρασε σα σίφουνας από το «Gewiss Stadium» του Μπέργκαμο απέναντι στη ''σοκαρισμένη'' από την εκκωφαντική εμφάνιση των «ρεντς», Αταλάντα και δείχνει να καθαρίζει εύκολα την πρόκριση. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μπήκε πολυ δυνατά στην αναμέτρηση, εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα των «μπεργκαμάσκι» και χτυπώντας στους χώρους έκανε πάρτι με τον Ντιόγκο Ζότα να σκοράρει τρεις φορές καθαρίζοντας ευκολότερα απ' όσο θα το περίμενε τη νίκη. ''Τρέχουν'' Γκασπερίνι και Αταλάντα που με τον Άγιαξ να είναι σε ισοβαθμία, θέλουν μόνο νίκη απέναντι στον «Αίαντα» για να ελπίζουν σε πρόκριση.

Η Λίβερπουλ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 2' με τον Ζότα να κάνει ωραία ενέργεια αποφεύγοντας στον Χατεμπόερ αλλά στο τετ-α-τετ με τον Σπορτιέλο, νικήθηκε από τον κίπερ των γηπεδούχων, ο οποίος στο 13' απέκρουσε και προσπάθεια του Μανέ. Στο 15' η Αταλάντα είχε καλή στιγμή με τον Μουριέλ να συγκλίνει και να σουτάρει αλλά ο Άλισον απέκρουσε, ενώ ένα λεπτό αργότερα είχε ευκαιρία και η Λίβερπουλ με τον Κέρτις Τζόουνς να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ που απέκρουσε ο Σπορτιέλο. Στο 16' οι «ρεντς» άνοιξαν το σκορ με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να περνά εξαιρετική κάθετη για τον Ζότα που έμεινε όρθιος στην πίεση του Παλομίνο κι έσκαψε ωραία μπροστά από τον Σπορτιέλο για το 0-1. Στο 19' οι «μπεργκαμάσκι» απείλησαν με χαμηλό σουτ του Μουριέλ που απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια ο Άλισον, ενώ στο 29' σουτ του Ζαπάτα κατέληξε στο δοκάρι του Βραζιλιάνου κίπερ. Στο 33' η Λίβερπουλ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Γκόμες να βγάζει μακρινή μπαλιά για τον Ζότα που έκανε υπέροχο κατέβασμα και σουτ μέσα από την περιοχή για το 0-2, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μανέ έκανε ωραία ενέργεια και πλασέ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σπορτιέλο.

Στο 47' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Λίβερπουλ πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Κέρτις Τζόουνς να διώχνει, μετά από κόρνερ της Αταλάντα, για τον Σαλάχ που ξεκίνησε από τη μεσαία γραμμή και αφού έφτασε στην περιοχή του Σπορτιέλο, πλάσαρε υπέροχα για το 0-3, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αιγύπτιος πέρασε ωραία κάθετη για τον Μανέ που ''τσίμπησε'' ωραία την μπάλα κάνοντας το 0-4. Στο 54' οι «ρεντς» πέτυχαν ακόμα ένα τέρμα με τον Μανέ να πετά στο χώρο για τον Ζότα που πρόλαβε την έξοδο του Σπορτιέλο και σε κενή εστία έκανε το 0-5 συμπληρώνοντας χατ-τρικ. Στο 62' η Αταλάντα έχασε τεράστια ευκαιρία με σουτ του Ζαπάτα που κατέληξε στο δοκάρι του Άλισον, ενώ έξι λεπτά αργότερα νέο σουτ του Ζαπάτα που απέκρουσε ο Άλισον. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Ζαπάτα σκόραρε για την Αταλάντα αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Τόλοϊ, Τζιμσίτι, Παλομίνο, Χατεμπόερ (82' Ντεπάολι), Πάσαλιτς (63' Μαλινόσκι), Φρόιλερ, Μοχίκα (81' Ρουγκέρι), Πάπου Γκόμες (81' Λάμερς), Μουριέλ (53' Πεσίνα), Ζαπάτα

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (82' Νέκο Γουίλιαμς), Γκόμες, Ράις Γουίλιαμς, Ρόμπερτσον (65' Ναμπί Κεϊτά), Χέντερσον (65' Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ (82' Τσιμίκας), Κέρτις Τζόουνς, Σαλάχ, Ζότα (65' Φιρμίνο), Μανέ