Κυρίαρχη Λίβερπουλ, μένει να... αποτελειώσει τη Βιγιαρεάλ στην Ισπανία (vid)

Η Λίβερπουλ ήταν επιβλητική στο «Άνφιλντ» κόντρα στη Βιγιαρεάλ και επικράτησε με 2-0

Αποφασιστικό πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του φετινού Champions League έκανε η Λίβερπουλ, η οποία «πάτησε» στο Άνφιλντ την παντελώς ακίνδυνη Βιγιαρεάλ και πάει με τεράστιο προβάδισμα στη ρεβάνς της Ισπανίας.

Καθάρισε με δύο γκολ σε τρία λεπτά (53’, 55’) η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία έχασε και πολλές ακόμα ευκαιρίες για να μεγαλώσει ακόμα περισσότερο το υπέρ της σκορ. Εντελώς ακίνδυνη η Βιγιαρεάλ, πάλεψε πάρα πολύ αμυντικά, αλλά δεν κατάφερε να αντισταθεί στην ανωτερότητα των αντιπάλων της.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι πίεζαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ψηλά, χάνοντας την πρώτη πολύ καλή ευκαιρία για γκολ στο 12’, με τον Σαλάχ να κάνει υπέροχη σέντρα και τον Μανέ να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά από κοντά. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντίας σούταρε με φάλτσα και ο Ρούλι απέκρουσε με υπερένταση .

Στο 27’ Μανέ και Σαλάχ συνδυάστηκαν ιδανικά στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, με τον Αιγύπτιο να πλασάρει ψηλά άουτ απο πλεονεκτική θέση.

Η Λίβερπουλ πίεζε ασφυκτικά και είχε συνεχώς την κατοχή της μπάλας, με τον Σαλάχ να αστοχεί ξανά, μετά από συνεργασία των Χέντερσον-Άρνολντ. Στο 36' ο Λο Σέλσο έκανε προβολή και πήγε να κρεμάσει χωρίς επιτυχία τον Άλισον, στην πρώτη τελική της Βιγιαρεάλ, ενώ στο 42' οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους, με τον Τιάγκο να πιάνει σουτάρα από μακρινή απόσταση και την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως τελείωσε το πρώτο, με τη Λίβερπουλ να «σφυροκοπά» την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο ' ο Φαμπίνιο σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε άμεσα ως οφσάιντ, στο 53' ο Ντίας πήρε κεφαλιά από το πέναλτι και μπλόκαρε ο Ρούλι, ενώ η Λίβερπουλ πήρε προβάδισμα στο 53' μετά από σέντρα του Χέντερσον και κόντρα στον Εστουπινιάν.

Το 2-0 ήρθε σχεδόν τρία λεπτά αργότερα, με τον Σαλάχ να βγάζει τετ-α-τετ τον Μανέ και τον τελευταίο να μην λαθεύει, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Ρούλι για δεύτερη φορά.

Η Βιγιαρεάλ δεν μπόρεσε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και οι γηπεδούχοι όριζαν απολύτως τον ρυθμό. Στο 64' ο Ρόμπερτσον σκόραρε, αλλά ήταν οφσάιντ σε σέντρα ακριβείας του Άρνολντ, ενώ στην τελευταία καλή φάση, ο Ντίας πλάσαρε και η μπάλα κόντραρε στον Αλμπιόλ, περνόντας κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι «έσβησαν» το ματς στα τελευταία λεπτά, με το 2-0 να παραμένει μέχρι τέλους και τη Λίβερπουλ να κάνει αποφασιστικό πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό του φετινού Champions League!

Δείτε πως κάλυψε τον αγώνα η ιστοσελίδα μας:

23:50: Λήξη αγώνα. Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του Κλοπ, που κέρδισε εν τέλει με 2-0.

22:42: Έχει «σβήσει» το ματς τώρα η Λίβερπουλ.

22:34: Έχει πέσει λίγο ο ρυθμός, με τη Λίβερπουλ να συνεχίζει να είναι κυρίαρχη.

23:20: Η Λίβερπουλ έχει μετατρέψει την ανωτερότητά της σε προβάδισμα δύο τερμάτων και ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του ματς.

23:12: ΓΚΟΛ! Φοβερό δύλεπτο για τη Λίβερπουλ, που στο 56' κάνει το 2-0 με τον Μανέ. Ο Σαλάχ περνάει την μπάλα από τη μύτη της βελόνας και βγάζει μόνο του τον Μανέ, που από κοντά διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων!

23:10: ΓΚΟΛ! Ανοίγει το σκορ στο 54' με αυτογκόλ του Εστουπινιάν! Ο Χέντερσον σέντραρε από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Εστουπινιάν και μπέρδεψε τον Ρούλι, που δεν κατάφερε να αποτρέψει το γκολ!

23:02: Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

22:48: Ημίχρονο στο Άνφιλντ.

22:42: Δοκάρι για τη Λίβερπουλ, μετά από φανταστικό μακρινό σουτ του Τιάγκο!

22:36: Ο Λο Σέλσο πετάχτηκε με προβολή και πήγε να κρεμάσει τον Άλισον, η μπάλα ψηλά. Πρώτη τελική προσπάθεια για τους φιλοξενούμενους.

22:35: Ο Χέντερσον υπέροχη μακρινή μπαλιά, γύρισμα με τη μία του Άρνολντ και σουτ του Σαλάχ ψηλά.

22:33: Ακόμα μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με γυριστό του Μανέ να κοντράρει στον Αλμπιόλ και να καταλήγει κόρνερ.

22:31: Ακόμα ένα μακρινό σουτ του πολύ δραστήριου Ντίας, διώχνει με αστάθεια ο Ρούλι.

22:15: Πιέζει η Λίβερπουλ! Ο Τιάγκο σούταρε μετά από κόρνερ, διώχνει με δυσκολία ο Ρούλι.

22:12: Τεράστια ευκαιρία για τη Λίβερπουλ, με τον Μανέ να αστοχεί με κεφαλιά από πάρα πολύ κοντά. Υπέροχη κίνηση και σέντρα του Σαλάχ.

22:06: Ανεβάζει ρυθμό η Λίβερπουλ και αναγκάζει τη Βιγιαρεάλ να αμυνθεί πολύ κοντά στην περιοχή της.

22:00: Έναρξη αγώνα.

21:58: Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

21:56: Ακούγεται ο ήχος του Τσάμπιονς Λιγκ. Εξαιρετική η ατμόσφαιρα στο Λίβερπουλ.

21:54: Σημαντικότατη απουσία για τη Βιγιαρεάλ, αυτή του επιθετικού της Ζεράρ Μορένο.

21:50: Διαιτητής της αναμέτρησης ο Πολωνός Μαρτσίνιακ, με βοηθούς τους Σοκολνίτσκι και Λιστκίεβιτς. Τέταρτος ο Βίντσιτς και VAR οι Κβιατκόφσκι και Φρατκόφσκι.

21:35: Επίσης, δεν μετράει το εκτός έδρας γκολ στα παιχνίδια της UEFA.

21:32: Θυμίζουμε πως στον άλλο ημιτελικό, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε εντός έδρας τη Ρεάλ Μαδρίτης με 4-3 κι ενώ ο ημιτελικός θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη στη Μαδρίτη.

21:29: Βιγιαρεάλ (Έμερι, 4-4-2): Ρούλι - Φόιτ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Εστουπινιάν - Τσουκουέζε, Παρέχο, Καπουέ, Κοκλίν - Λο Σέλσο, Νταντζουμά

21:27: Λίβερπουλ (Κλοπ, 4-3-3): Άλισον - Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον - Χέντερσον, Φαμπίνιο, Τιάγκο - Σαλάχ, Μανέ, Ντίας.

21:25: Γνωστές έγιναν οι ενδεκάδες των δύο ομάδων.