Κράτησε… άσφαιρη τη Μπάγερν στο Μόναχο και πέρασε δεύτερη η Κοπεγχάγη!

Η Μπάγερν δεν βρήκε δίχτυα μετά από 18 ματς σε όλες τις διοργανώσεις

Μπάγερν Μονάχου και Κοπεγχάγη ήρθαν ισόπαλες 0-0 στην «Αλιάντς Αρένα», για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου του φετινού Champions League, με την Γαλλίδα ρέφερι Στεφανί Φραπάρ να... πρωταγωνιστεί.

Αποτέλεσμα το οποίο χαρίζει στην δεύτερη, την δεύτερη θέση του γκρουπ τη δεδομένη χρονική στιγμή, και αφήνει την πρώτη «άσφαιρη» για πρώτη φορά μέσα στη σεζόν μετά τον τελικό του γερμανικού Σούπερ Καπ και την ήττα από την Λειψία με 3-0!

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές καλές στιγμές, με τους γηπεδούχους να έχουν συνολικά τον έλεγχο απέναντι σε έναν παθητικό αντίπαλο, αλλά να μην μπορούν να τον μετουσιώσουν και σε ένα γκολ, στις λιγοστές τους καλές στιγμές.

Στο 13’, ο Τελ έχασε την πρώτη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, καθώς από σέντρα του Κομάν από δεξιά και κεφαλιά-γύρισμα του Μίλερ, ο Γάλλος εξτρέμ αστόχησε από δύσκολη πάντως γωνία.

Η Κοπεγχάγη πήγε να πάρει το προβάδισμα από το… πουθενά, στο 27ο λεπτό, όταν ο Μπαρντί σούταρε από τα 14 μέτρα, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νόιερ!

Ενώ με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ήρθε η σειρά του Μίλερ να χάσει την μεγαλύτερη φάση για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, καθώς ο Γκραμπάρα απέκρουσε την κεφαλιά του…

Οι Δανοί μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στα πρώτα δευτερόλεπτα είδαν τον Νόιερ να στέλνει την μπάλα πάνω στον… ανυποψίαστο Κλάεσον, αλλά ο γκολκίπερ της Μπάγερν απέκρουσε σε δεύτερο χρόνο.

Με τον Ντιόγκο Γκονσάλβες να επιλέγει να σουτάρει στο 57’, αντί να πασάρει δίπλα του, από το ύψος του πέναλτι και τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Οι Βαυαροί διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι εναντίον του Τελ, πέντε λεπτά αργότερα, με τη φάση να ελέγχεται μέσω VAR και να μην καταλογίζεται παράβαση.

Βλέποντας την ομάδα του να είναι νωχελική, ο Τόμας Τούχελ προχώρησε σε τριπλή αλλαγή, μεσοεπιθετικά, για να έρθει το μακρινό αλλά δυνατό σουτ του Κέιν στο 68’ που ανάγκασε τον Γκραμπάρα να αποκρούσει με υπερένταση σε κόρνερ.

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία, η Μπάγερν ζήτησε ξανά πέναλτι, σε ανατροπή του Μίλερ αυτή την φορά στο 84’, με την διαιτητή Φραπάρ να το αρνείται. Παράλληλα, τρία λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-1, με τον Νόιερ να λέει «όχι» σε δύο προσπάθειες του Ελιουνούσι και τον Γκορέτσκα να διώχνει στην εξέλιξη της φάσης!

Στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου, δε, η Φραπάρ καταλόγισε αυτή την φορά πέναλτι, για χέρι του Άνκερσεν σε προσπάθεια του Κρέτσιχ, απόφαση την οποία… πήρε πίσω, μετά από on field review, μέσα σε αποδοκιμασίες.

Έτσι, η γερμανική ομάδα σταμάτησε στις 17 συνεχόμενες νίκες στην διοργάνωση, ενώ επέκτεινε το αήττητο σερί της σε 39 ματς, την ώρα που η Κοπεγχάγη θα δώσει… τελικό πρόκρισης την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Γαλατάσαραϊ.