Καθάρισε από νωρίς η Λειψία (vid)

Ο Ανχελίνιο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής

Με τον Ανχελίνιο να μετατρέπεται σε πρωταγωνιστής της αναμέτρησης σκοράρωντας δύο φορές σε τέσσερα λεπτά, η Λειψία καθάρισε εύκολα με 2-0 την Μπασακσεχίρ στην «Red Bull Arena» και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό «Champion League». Οι «ταύροι» του Γιούλαιν Νάγκελσμαν, μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασαν εύκολα στη νίκη χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Πρωταγωνιστής ο Ανχελίνιο που σκόραρε δύο πανέμορφα τέρματα στο 16' και 20', βάζοντας ουσιαστικά από νωρίς τέλος στην αναμέτρηση. Ακίνδυνη η Μπασακσεχίρ που δεν κατάρες να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Η Λειψία είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με κεφαλιά του Ουπαμεκανό που απέκρουσε ο Γκιουνόκ. Στο 16' οι «ταύροι» άνοιξαν το σκορ με τον Καμπλ να σηκώνει για τον Ανχελίνιο που έκανε τρομερή κίνηση και σουτ μέσα από την περιοχή για το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πόουλσεν έκλεψε από τον Επουρεάνου, έδωσε στον Ενκουκού που άνοιξε για τον Ανχελίνιο κι αυτός με ωραίο σουτ έκανε και το 2-0. Στο 39' η Μπασακσεχίρ απείλησε με σουτ του Καχβετσί που απέκρουσε ο Γκουλάστσι.

Η Λειψία είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 52' με σουτ του Χουάνγκ που απέκρουσε ο Γκιουνόκ, όπως και στο 69' σουτ του Ενκουκού. Αυτές ήταν και οι μοναδικές καλές στιγμές στο δεύτερο μέρος με τη Λειψία να κρατά εύκολα τη νίκη.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Όρμπαν, Ουπαμεκανό (65' Κονατέ), Χάλτσενμπεργκ, Μουκιέλε, Ενκουκού (70' Κλάιφερτ), Καμπλ (59' Άνταμς), Ανχελίνιο, Ντάνι Όλμο (65' Χένρινκς), Φόρσμπεργκ (45' Χουάνγκ), Πόουλσεν

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: Γκιουνόκ, Καϊσάρα (30' Οζκάν), Σκρτελ, Επουρεάνου, Μπολινόλι, Ραφαέλ, Τοπάλ (67' Ντεμπά Μπα), Καχβετσί (83' Αλεκσίτς), Βίστσα, Τουνούτς, Κριβελί

Πηγή: aek365.org