Ιστορικός θρίαμβος της Σέριφ με «κέρβερο» Αθανασιάδη! (vid)

Σταχτοπούτα, ε; Έκανε μαγική πρεμιέρα στους ομίλους

Όνειρο ζει, μη την ξυπνάτε! Η Σέριφ Τίρασπολ των Αθανασιάδη (MVP με τρομερές επεμβάσεις), Κολοβού (αποχώρησε τραυματίας) έκανε μαγική πρεμιέρα στους ομίλους του Champions League, επικρατώντας 2-0 της Σαχτάρ Ντόνετσκ και έγραψε ιστορία, αφού είναι η πρώτη ομάδα από την Μολδαβία που παίρνει ευρωπαϊκό τρίποντο.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους με ένα γκολ… ποίημα! Ήταν το 16ο λεπτό με τον Κριστιάνο (σσ. όχι ο Ρονάλντο, είπαμε) να σερβίρει και τον Αντάμα Τραορέ να σκοράρει με φοβερό σουτ στην κίνηση για το 1-0, ενώ στα… καπάκια λίγο έλειψε να βρουν και δεύτερο γκολ με τον Γιατσιμπάγιεφ.

Το γκολ έδειξε να ξυπνάει την Σαχτάρ που πήρε την πρωτοβουλία, είχε την κατοχή και… γυρόφερνε την μπάλα στα όρια της αντίπαλης περιοχής όμως τα έβρισκε σκούρα κόντρα στην καλοστημένη Σέριφ.

Κάπως έτσι, πήγε πίσω στο σκορ στα αποδυτήρια, για να μπει στο δεύτερο να πιέσει περισσότερο. Παρόλα αυτά, οι Μολδαβοί βρήκαν και δεύτερο γκολ στο 62ο λεπτό με τον Γιανσάνε, που είχε περάσει στη θέση του τραυματία Κολοβού και οι γηπεδούχοι αγκάλιασαν τη νίκη, την οποία διατήρησαν ως το φινάλε (2-0).