Ήπιε το αίμα της Τσέλσι η Βαλένθια (vid)

Πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στο «Στάνφορντ Μπριτζ» με γκολ του Ροντρίγκο Μορένο

Η Βαλένθια πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στο «Στάνφορντ Μπριτζ» με γκολ του Ροντρίγκο Μορένο 1-0 την Τσέλσι.

Οι Άγγλοι είχαν την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, ωστόσο δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν την υπεροχή τους. Στο 6΄ο Αλόνσο είχε την πρώτη ευκαιρία, αλλά ο Σίλεσεν μπλόκαρε. Στο 16ο λεπτό ο Πέδρο μπήκε στη θέση του Μάουντ, για να προχωρήσει νωρίς-νωρίς σε αναγκαστική αλλαγή ο Λάμπαρντ. Στο 21’ ήταν η σειρά του Γκαγιά να σουτάρει για να μπλοκάρει ο Κέπα.

Στο 30’ ο Βας απείλησε, αλλά η μπάλα πέρασε έξω, για να έρθουν δύο φάσεις για τον Γουίλιαν που στο 33’ και στο 42’ αστόχησε από καλή θέση, με τον Βραζιλιάνο ειδικά στην 2η περίπτωση από την έξοχη πάσα του Κόβατσιτς, ν’ αστοχεί από το σημείο του πέναλτι.

Στην επανάληψη την πρώτη μεγάλη στιγμή θα την έχει η Βαλένθια με τον Γκαμεϊρό να βρίσκεται σε θέση βολής μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά να χάνει την ευκαιρία, ενώ βρέθηκε ολομόναχος. Στο 62’ ο Σίλεσεν θα έχει απάντηση στο χτύπημα φάουλ του Αλόνσο. Στο 66’ ο Βας απείλησε ξανά τα καρέ της Τσέλσι αλλά αστόχησε.

Η μεγάλη στιγμή ήρθε τελικά για την Βαλένθια στο 74’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντάνι Παρέχο, ο Ροντρίγκο κινήθηκε πανέξυπνα στην πλάτη της άμυνας και με μονοκόμματο σκαστό σουτ έκανε το 0-1, για να «παγώσει» το Στάμφορντ Μπριτζ.

Στο 85’ ο Τσακίρ με τη βοήθεια του VAR, υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Βας μέσα στην περιοχή, αλλά ο Μπάρκλεϊ αστόχησε στην εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα δοκάρι και άουτ. Στo 90+4' o Αλόνσο, εκτέλεσε απευθείας, αλλά ο Σίλεσεν απέκρουσε σε κόρνερ.