Η κρισημότητα του αγώνα φέρνει γκολ

FIRST TICKET BONUS: Εγγραφείτε στη Meridianbet.com.cy και διεκδικήστε μέχρι και €50 μπόνους!

6η και τελευταία αγωνιστική στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Ρεάλ Μαδρίτης να υποδέχεται τη Μπορούσια Γκλάντμπαχ στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο», μια αναμέτρηση, η οποία θα κρίνει και την ομάδα που θα περάσει στην επόμενη φάση.

0012: Real Madrid CF - Borussia Monchengladbach 22:00 («Alfredo Di Stefano»)

Ρεάλ Μαδρίτης: Μετά τις δύο σερί ήττες σε πρωτάθλημα (Αλαβές) και Ευρώπη (Σαχτάρ), το Σάββατο (5/12) κατάφερε και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, κερδίζοντας με 0-1 εκτός τη Σεβίλλη. Καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι «μερέγκες», για να σκοράρουν στην επανάληψη με το αυτογκόλ του τερματοφύλακα Μπόνο (58'). Στα εναπομείναντα λεπτά η Ρεάλ οπισθοχώρησε με αποτέλεσμα οι «ανδαλουσιάνοι» να χάσουν 2-3 κλασικές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Τελικά, άντεξε και με τη νίκη της αυτή ανέβηκε στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -6 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο. Την επόμενη αγωνιστική (12/12) η Ρεάλ θα φιλοξενήσει την Ατλέτικο στο ντέρμπι της Μαδρίτης. Στα του Τσάμπιονς Λιγκ, η ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από την Σαχτάρ έχει φέρει σε δυσχερή θέση την ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, η οποία αν δεν κερδίσει σήμερα, τότε μένει εκτός συνέχειας Τσάμπιονς Λιγκ. Ακόμη και από την ισοπαλία μπορεί να επωφεληθεί η Ρεάλ και να πάρει την πρόκριση, όμως σ' αυτή την περίπτωση θα εξαρτηθεί το τι θα συμβεί στο άλλο ματς του ομίλου.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός λόγω διαφόρων προβλημάτων οι Βαλβέρδε (μέσος), Αζάρ (εξτρέμ), Όντεγκααρντ (χαφ), Ντίας (επιθετικός) και Γιόβιτς (επιθετικός). Στα θετικά επιστρέφει ο αρχηγός Ράμος (αμυντικός) αλλά και ο Καρβαχάλ (μπακ).

Πιθανή ενδεκάδα: Κουρτουά, Μαρσέλο, Νάτσο, Ράμος, Λούκας, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος, Βινίσιους, Ασένσιο, Μπενζεμά.

Μπορούσια Γκλάντμπαχ: Προέρχεται από μέτρια εμφάνιση και εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 απέναντι στη Φράιμπουργκ, μια ισοπαλία που την αφήνει στην 7η θέση της Bundesliga. Ευτύχισε να προηγηθεί στο 23' με τον Εμπολό, όμως 9 λεπτά αργότερα η Φράιμπουργκ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι με δεύτερο γκολ (49') ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα, όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε σε 2-2. Μετά απ' αυτή την εξέλιξη οι ευκαιρίες και από τις δύο διαδέχονταν η μία την άλλη, όμως το σκορ δεν άλλαξε και συμβιβάστηκαν τελικά στην ισοπαλία. Ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας απέναντι στη Χέρτα το ερχόμενο Σάββατο (12/12). Στο Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται στη κορυφή του ομίλου της με 8 βαθμούς, όμως για τη μόνη θέση που μπορεί να νιώθει σιγουριά είναι τη τρίτη. Τα σενάρια για τη Γκλάντμπαχ είναι δύο. Κερδίζει ή φέρνει ισοπαλία και συνεχίζει στο Τσάμπιονς Λιγκ ή αν χάσει (νοουμένου ότι στο άλλο παιχνίδι θα υπάρξει νικητής) θα παίξει στο Γιουρόπα Λιγκ.

Αγωνιστικά νέα: Με Covid-19 ο Μπενσεμπαϊνι (αμυντικός), ενώ τραυματίες είναι οι Ελβεντί (αμυντικός) και Χόφμαν (μέσος).

Πιθανή ενδεκάδα: Σόμερ, Γουέντ, Ζακάρια, Τζίντερ, Λάινερ, Νέχαους, Κράμερ, Εμπολό, Στιντλ, Γουλφ, Πλεά.

Πρώτος αγώνας: Μπορούσια Γκλάντμπαχ - Ρεάλ Μαδρίτης 2-2 (Τουράμ 33', 58' / Μπενζεμά 87', Κασεμίρο 90+3')

Εκτίμηση: Η Ρεάλ μόνο με νίκη ελπίζει σε πρόκριση. Με βάση αυτό λοιπόν οι «μερέγκες» είναι αναγκασμένοι να κάνουν το παιχνίδι τους και να ψάξουν για το γρήγορο γκολ που θα τους δίνει το αβαντάζ. Από την άλλη, η Γκλάντμπαχ με τα όσα έδειξε μέχρι στιγμής είναι ομάδα που σκοράρει και γιατί να μην το κάνει και απέναντι στη προβληματική άμυνα της Ρεάλ. Γι' αυτό πιστεύουμε ότι και οι δύο θα βρουν δίκτυα και θα το συνδιάσουμε με το όβερ 2.5, αφού απ' εκεί και πέρα το ματς θα γίνει ροντέο (1.85 το GG over 2.5 στη Meridianbet).

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση