Η Γκλάντμπαχ διέσυρε τη Σαχτάρ μέσα στο Κίεβο (vid)

Οι Γερμανοί διέλυσαν τη Σαχτάρ με 6-0

Πάρτι της Γκλάντμπαχ στο Κίεβο, όπου διέλυσε τη Σαχτάρ με 6-0 κι έπιασε κορυφή στον όμιλο. Άλμα πρόκρισης για τα «πουλάρια» που έχουν πάρει αποτέλεσμα τόσο μέσα στην έδρα της Ίντερ, όσο και από το φαβορί του ομίλου, Ρεάλ.

Βαρύτερη εντός έδρας ήττα της Σαχτάρ τα τελευταία 20 χρόνια.

Στο 8ο μόλις λεπτό, η Γκλάντμπαχ έφυγε στην κόντρα, ο Λάινερ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Πλεά με πλασέ από το πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους Γερμανούς.

Στο 10’ το σουτ του Τάισον πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 17’ ο Πλεά έκλεψε από τον Μποντάρ κι έδωσε στον Κράμερ που δοκίμασε από μακριά ένα σουτ και η μπάλα βρήκε στον Μποντάρ και κατέληξε στα δίχτυα της Σαχτάρ για το 0-2.

Τα «πουλάρια» δεν πάτησαν φρένο και στο 26ο λεπτό ο Πλεά με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 0-3!

Στο 29’ ο Ζόμερ έσωσε με τα πόδια μετά από σουτ του Τετέ και στο 33’ ο Χόφμαν έπιασε σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Τρουμπίν του είπε όχι ενώ στο 37’ το δυνατό σουτ του Πλεά πέρασε ελάχιστα έξω.

Και μάλιστα στο 44ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Μπενσεμπαϊνί κέρδισε στον αέρα τον Μποντάρ, η μπάλα του ξαναστρώθηκε και με σουτ εξ επαφής έκανε το 0-4.

Στο 58’ ο Χόφμαν σέντραρε και ο Ντοντό πρόλαβε σωτήρια τον Τουράμ αλλά παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ και ένα λεπτό αργότερα ο Τρουμπίν έσωσε μετά από κεφαλιά του Τουράμ και στη συνέχεια ο Ελβεντί αστόχησε από ιδανικό σημείο.

Και τελικά στο 65ο λεπτό ο Τρουμπίν έδιωξε πάνω στον Πλεά, εκείνος βρήκε με τη μία τον Στιντλ που έκανε το 0-5 με σουτ από κοντά.

Στο 71ο λεπτό το σουτ του Κράμερ κόντραρε στον Στεπανένκο και στο 79’ ο Τουράμ άνοιξε αριστερά στον Πλεά που έφυγε από οριακή θέση και πλάσαρε για το 0-6, με το γκολ να μετρά μετά και από χρήση του VAR.

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ: Τρουμπίν, Ντοντό, Χοτσολάβα, Τάισον (46’ Μοράες), Μάρκος Αντόνιο (46’ Άλαν Πάτρικ), Μάρλος (46’ Κοβαλένκο), Τετέ, Κορνιένκο, Σόλομον, Μαϊκόν (69’ Στεπανένκο), Μποντάρ

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Κράμερ, Ελβεντί (82’ Γιάντσκε), Χόφμαν (75’ Λατσάρο), Μπενσεμπαϊνί, Γκίντερ, Λάινερ (82’ Λανγκ), Στιντλ (69’ Βολφ), Πλεά (82’ Τραορέ), Νοϊχάους, Τουράμ.