H Παρί έκανε τη δουλειά της αλλά η «εξάρα» της Μπενφίκα χάρισε την πρωτιά στους Πορτογάλους!

Οι Πορτογάλοι τιμώρησαν τους αδιάφορους παίκτες της Μακάμπι Χάιφα

Έκλεψε την πρωτιά από την Παρί η Μπενφίκα! Οι Πορτογάλοι τιμώρησαν τους αδιάφορους παίκτες της Μακάμπι Χάιφα και με το 6-1 που επικράτησαν, πήραν την πρώτη θέση του ομίλου, με τους Παριζιάνους μετά το 2-1 επί της Γιουβέντους να πέφτει… δεύτερη!

Ο Κιλιάν Εμπαπέ με φανταστικό γκολ στο 13’ άνοιξε το σκορ για τους Παριζιάνους, ξεπερνώντας… όλα τα εμπόδια της Γιουβέντους, οι παίκτες της οποίας προσπαθούσαν να τον σταματήσουν, αλλά ο Γάλλος ήταν ασταμάτητος! Ο Λεονάρντο Μπονούτσι στο 39’ από κοντά έγραψε το 1-1, με τον Μέντες στο 69’ να κάνει το 2-1, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Μάλιστα, ο Πορτογάλος είχε περάσει αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα παίρνοντας την θέση του Μπερνάτ. Ως το φινάλε η Γιουβέντους ψάχτηκε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης και να αποφύγει την ήττα, ωστόσο δεν τα κατάφερε και ολοκλήρωσε τον όμιλο με μόλις τρεις βαθμούς.

Παρόλα αυτά, την ίδια ώρα γινόντουσαν πράματα και… θάματα στο Ισραήλ, αφού η Μπενφίκα τιμώρησε την αδιάφορη Μακάμπι Χάιφα επικρατώντας 6-1 και έκλεψε στη διαφορά τερμάτων την πρώτη θέση!

Ο Ράμος άνοιξε το σκορ για την Μπενφίκα, για να έρθει ο Σερί στο 26’ να κάνει το 1-1 από την άσπρη βούλα. Ο Μούσα στο 59’ έκανε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους, με τον Γκριμάλντο στο 69’ να ξεχειλώνει το σκορ και να γράφει το 3-1. Η Μπενφίκα δεν σταμάτησε εκεί και ο Ράφα Σίλβα στο 73ο λεπτό έκανε το 4-1 για την ομάδα του. Ο Αραούχο σκόραρε και αυτός στο 88’, με τον Ζοάο Μάριο στο 90’+2’ να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα για το 6-1 και οι Πορτογάλοι να αγκαλιάζουν την πρωτιά!