Γύρισε από την… κόλαση του 2-0 και βλέπει πρόκριση η Αϊντχόφεν!

Η Σεβίλλη βρέθηκε να προηγείται με 2-0, αλλά η αποβολή του Οκάμπος της στοίχισε

Μυθική ματσάρα στην Ανδαλουσία, επική ανατροπή της Αϊντχόφεν!

Οι Ολλανδοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 από τη Σεβίλλη, η οποία έδειξε να μπαίνει δυναμικά στο κόλπο της πρόκρισης, αλλά η αποβολή του Οκάμπος με δύο κάρτες σε ένα τρίλεπτο, στοίχισε στους Ανδαλουσιάνους. Και αυτό διότι με αντεπίθεση διαρκείας και τρία γκολ σε διάστημα 24 λεπτών, η Αϊντχόφεν κατάφερε να τα φέρει όλα… τούμπα και να επικρατήσει με 3-2 για να πλησιάσει τα νοκ-άουτ του Champions League!

Την ίδια ώρα, η Σεβίλλη ελπίζει στο βραδινό ματς να μην πάρει αποτέλεσμα η Λανς απέναντι στην Άρσεναλ ώστε την τελευταία αγωνιστική να πάει στη Γαλλία για να πάρει «διπλό» και να συνεχίσει στο Europa League!

Πρώτο γκολ με τους Σεβιγιάνους μετά από 18,5 χρόνια για τον Σέρχιο Ράμος, αλλά τραγική αμυντική λειτουργία συνολικά για τους γηπεδούχους που πλήρωσαν όλα τα λάθη τους!

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Σεβίλλη-Αϊντχόφεν 2-3
(24’ Ράμος, 47’ Ελ Νεσίρι - 68’ Σαϊμπάρι, 82’ αυτ. Γκούντελι, 90+2’ Πέπι)

Σεβίλλη-Αϊντχόφεν 2-3

Καλύτερα μπήκε η Σεβίλλη στο παιχνίδι, με τον Σέρχιο Ράμος στο 24ο λεπτό να ανοίγει το σκορ, πανηγυρίζοντας έξαλλα φιλώντας το σήμα. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ισπανού μετά την επιστροφή του, πέτυχε το γκολ νούμερο 10.000 στην ιστορία του Champions League και ταυτόχρονα το 16ο δικό του στη διοργάνωση! Παράλληλα, έπιασε τους Ρομπέρτο Κάρλος και Πικέ, στη λίστα με τους αμυντικούς που έχουν πετύχει τα περισσότερα γκολ στο Champions League!

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό με τον Ελ Νεσίρι στο 47ο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα για τη Σεβίλλη, η οποία πήρε σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου απέναντι στην Αϊντχόφεν. Παρόλα αυτά, όλα έγιναν λάθος στη συνέχεια για τους Ανδαλουσιάνους…

Η αρχή έγινα όταν η Σεβίλλη στο 66ο λεπτό έμειναν με 10 παίκτες αφού ο Οκάμπος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, έχοντας πάρει την πρώτη μόλις τρία λεπτά νωρίτερα! Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους και ανέβηκαν στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να μειώσουν με τον Σαϊμπάρι στο 68’ σε 2-1. Οι Ολλανδοί πίεζαν ασφυκτικά και έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο βρήκαν στο 82’ όταν ο Γκούντελι στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2!

Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν σοκαρισμένοι, αλλά το απόλυτο σοκ ήρθε στις καθυστερήσεις και σε μια γρήγορη κόντρα, ο Πέπι εκτέλεσε τον Ντμίτροβιτς για να παγώσει το «Σάντσεθ Πιθχουάν», διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 για την Αϊντχόφεν.

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση