Γλίτωσε με Βλαχοδήμο και VAR η Μπενφίκα

Ο Ελλαδίτης τερματοφύλακας πρωταγωνιστής στο Κίεβο

Πολύ καλό παιχνίδι έγινε στο Κίεβο παρότι Ντινάμο και Μπενφίκα έμειναν στο 0-0. Στο 9ο λεπτό ο Σαπαρένκο εκτέλεσε φάουλ με τον Βλαχοδήμο να διώχνει εντυπωσιακά. Στη συνέχεια η Μπενφίκα πίεσε αλλά κάποια σουτ που επιχείρησε βρήκαν σε σώματα αμυντικών. Ο Ράφα Σίλβα στο 40' όμως βρήκε χώρο αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπόικο.

Τρία λεπτά μετά ο Βλαχοδήμος μπλόκαρε το συρτό σουτ του Νικολένκο. Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος (48') ο Έβερτον βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει τον Μπόικο. Στο 55' ο γκολκίπερ της Ντινάμο είπε «όχι» και στον Γιάρεμτσουκ. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε πολύ ισορροπημένο χωρίς φάσεις.

Ο διαιτητής απέβαλε τον Χάρμας στο 82' αλλά με τη χρήση του VAR απέσυρε την κόκκινη και ο έμπειρος μέσος έμεινε στο ματς. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ντινάμο έχασε μεγάλη τριμπλή ευκαιρία. Ο Σαπαράνεκο είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, ο Μικολένκο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βλαχοδήμο και ο Οταμέντι λίγο έλειψε την να πετύχει αυτογκόλ.

Με την εκτέλεση του κόρνερ ο Έλληνας γκολκίπερ έκανε νέα μεγάλη επέμβαση. Στο 93' όμως ο Σαπαρένκο τον εκτέλεσε από κοντά και σκόραρε. Το VAR όμως έδειξε οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Μπόικο, Κεντζιορά, Ζαμπάρνι, Σιρότα, Μικολένκο, Τσιχανκόφ (76'Καραβάεφ), Σίντορτσουκ, Σαπαρένκο, Ντε Πένα (76'Βέρμπιτς), Μπουγιαλσκί, Σκούριν (60'Xάρμας)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Μοράτο, Φερτόνχεν, Οταμέντι, Ζιλμπέρτο (60'Λάζαρο), Βάιγκλ, Γριμάλδο, Ζοάο Μάριο (85'Τααράμπτ), Έβερτον (60'Νιούνες), Ράφα Σίλβα (90'Πίτσι), Γιάρεμτσουκ (60'Ράντονιτς)

Πηγή: aek365.org