Γιουβέντους-Λυών 2-1: Au revoir Κριστιάνο... (vid)

Μάγκικη πρόκριση για την γαλλική ομάδα στην Ιταλία

Μεγάλη πρόκριση επί της Γιουβέντους στο Τορίνο, πέτυχε η Λυών, παρά την ήττα της με 2-1. Ο Ντεπάι έδωσε προβάδισμα στην γαλλική ομάδα, αλλά ο Ρονάλντο με δύο γκολ έδωσε τη νίκη χωρίς αντίκρισμα στην ομάδα του. Την Μάντσεστερ Σίτι αντιμετωπίζει η γαλλική ομάδα στα προημιτελικά. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Γερμανός διαιτητής Φέλιξ Τσβάγιερ, ο οποίος έδωσε από ένα ανύπαρκτο πέναλτι σε κάθε ομάδα.

Ο Κριστιάνο το πάλεψε αλλά ήταν ο μόνος. Ο Πορτογάλος πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε τη Γιουβέντους σε νίκη με 2-1 κόντρα στη Λιόν αλλά όχι και σε πρόκριση. Οι Γάλλοι είναι εκείνοι που θα αντιμετωπίσουν τη Σίτι στα προημιτελικά, καθώς είχαν νικήσει με 1-0 στη Γαλλία. Δύο ανύπαρκτα πέναλτι έδωσε ο Φέλιξ Τσβάιερ (ένα σε κάθε ομάδα).

Η Γιουβέντους πίεσε στα πρώτα λεπτά αλλά στο 10’ η Λιόν κέρδισε ανύπαρκτο πέναλτι σε τάκλιν του Μπεντανκούρ στον Αουάρ και ο Ντεπάι με εκτέλεση αλά-Πανένκα, άνοιξε το σκορ για τη γαλλική ομάδα.

Στο 20ο λεπτό ο Μαρσέλο έκοψε σωτήρια τον Μπερναρντέσκι και στο επόμενο λεπτό μετά από σέντρα του Σάντρο από αριστερά, ο Ρονάλντο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Η Γιουβέντους ήταν πολύ φλύαρη και στο 37ο λεπτό έχασε την επόμενη ευκαιρία της, με κεφαλιά του Ιγκουαΐν, ενώ στο 40’ ο Ρονάλντο εκτέλεσε πανέμορφα το φάουλ αλλά ο Λόπες έπεσε κι έβγαλε εντυπωσιακά.

Και στο 41’ ο Τσβάιερ έδωσε νέο πέναλτι-φάντασμα για χέρι του Ντεπάι και ο Κριστιάνο έκανε το 1-1 από τα 11 μέτρα.

Στο 52ο λεπτό ο Λόπες έσωσε μετά από σουτ του Πιάνιτς και στο 60ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο με απίθανο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-1.

Μάλιστα στο 63’ μετά από κόρνερ ο Μπονούτσι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 78’ μετά από λάθος του Σέζνι, ο Ράμσεϊ πρόλαβε σωτήρια τον Ντεμπελέ.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

Γιουβέντους: Σέζνι, Κουαδράδο (70' Ντανίλο), Σάντρο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Ραμπιό, Πιάνιτς (61'΄Ράμσεϊ), Μπεντανκούρ, Ρονάλντο, Μπερναρντέσκι (71' Ντιμπάλα), (85' Ολιβιέρι), Ιγκουαΐν

Λυών: Λόπες, Ντουμπουά (90' Τέτε), Ντενάγερ (62΄ Άντερσεν), Μαρσέλο, Μαρσάλ, Κορνέ, Κακερέ, Γκιμαράες, Αουάρ (90' Μέντες), Ντεπάι (67' Ντεμπελέ), Τόκο-Εκαμπί (67' Αντελάϊντ)

Σκόρερ: 43΄ Ρονάλντο (πέν.), 60' Ρονάλντο / 12' Ντεπάι (πέν.)

Κίτρινες κάρτες: Κουαδράδο, Μπεντανκούρ/ Αουάρ, Ντεπάι, Ντουμπουά, Λόπες, Κορνέ, Κακερέ, Μαρσάλ