«Φουλ» της ισοπαλίας

Συνεχίζεται το «θρίλερ» στον δεύτερο όμιλο

Κοπεγχάγη και Ντιναμό Κιέβου ήρθαν ισόπαλες 1-1 στη δανέζικη πρωτεύουσα και Λουγκάνο-Μάλμε χωρίς τέρματα στην Ελβετία, οπότε η βαθμολογία του δεύτερου ομίλου δεν άλλαξε μετά την τέταρτη αγωνιστική του Europa League.

Κοπεγχάγη-Ντιναμό Κιέβου 1-1

Η Κοπεγχάγη ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και στο 5’ άνοιξε το σκορ, όταν, ύστερα από συνδυασμό πολλών παικτών, ο Μπένγκτσον έκανε τη σέντρα, έγινε λάθος έξοδος και ο Στέγκε με προβολή άνοιξε το σκορ. Η Ντιναμό έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 13’, όταν ο Ζέκα έκανε χέρι σε γύρισμα του Καραβάεφ, όμως ο Γιόχνασον απέκρουσε την εκτέλεση του Τσιγκάνκοφ. Το ματς δεν είχε άλλες συγκινήσεις μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Ουκρανοί μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν κάποιες ευκαιρίες για την ισοφάριση, κάτι που κατάφεραν στο 70’, όταν ο Τσιγκάνκοφ έκανε τη σέντρα και ο Βέρμπιτς μέσα από την περιοχή ισοφάρισε.

Λουγκάνο-Μάλμε 0-0

Η Λουγκάνο έχασε ευκαιρίες στο πρώτο μισάωρο, όμως, στη συνέχεια, έριξε το ρυθμό της και το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα, αφού οι Σουηδοί δε φαίνονταν ικανοί να απειλήσουν την ελβετική εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χόλεντερ έχανε τις ευκαιρίες που δημιούργησαν οι συμπαίκτες του και οι αλλαγές που έγιναν, δε βοήθησαν τη Λουγκάνο να σκοράρει.